جمعه ۱۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۵
آخرين ضربه بر پيکر بي رمق بيمارستان چلگرد، دستگاه سونوگرافي به مرکز استان انتقال داده شد
تاراج تجهیزات بیمارستان چلگرد بعد از افتتاحیه چندباره

در ادامه ضربه بر پیکر بی رمق بیمارستان چلگرد خبر رسید که دستگاه سونوگرافی بیمارستان چلگرد که حق طبیعی مردم شهر چلگرد بود، توسط مسئولین دانشگاه علوم پزشکی استان به مرکز استان انتقال داده شد، این در حالی بود که سالهای قبل به تناسب زمان تجهیزاتی که متعلق به این بیمارستان بود به بیمارستان های شهرهای همجوار انتقال داده شد.

تاراج تجهیزات بیمارستان چلگرد بعد از افتتاحیه چندباره

به گزارش ایل نیوز به نقل از کوهرنگ خبر، مدتهاست که می گویند بیمارستان چلگرد راه اندازی شده است و مردم هم انتظار ارائه خدمت دارند اما فقط یه جابجایی کوچک رخ داده و آنهم جابجایی اورژانس از یک ساختمان به ساختمان دیگری است.

شهرستان کوهرنگ که بسیار وسیع و پراکنده است و بالغ بر ۸۵ هزار نفر جمعیت دارد نیاز به یک بیمارستان ۳۰ تخت خوابی با داشتن حداقل بخش های زنان و زایمان، جراحی عمومی و اورژانس را در خود احساس می کند.

بعد از افتتاح چند باره این بیمارستان وعده های جدیدی مبنی بر راه اندازی صدرصدی آن از طرف استاندار و رئیس دانشگاه علوم پزشکی در تاریخ ۱۵ مردادماه ۹۵ وعده داده شد.

بیش از ۴ ماه از تاریخ اعلام شده میگذرد ولی در این مدت اتفاقات زیادی رخ داده است، بیماران قلبی زیادی جان خود را در مسیر کوهرنگ به شهرهای همجوار گذشته است، خانواده های زیادی عزادار و متلاشی شدند، مادران زیادی داغدار و جگرسوز شدند اما هیچ اقدامی از سوی مسئولین مربوط انجام نشد.

بالاخره بعد از کلی رایزنیها اعلام شد که بیمارستان چلگرد افتتاح شده است اما تنها در این بیمارستان تجویز شربت و آمپول و سرم صورت گرفت و چنانچه بیمار اورژانسی یا بدحال مراجعه می کرد با جمله کلیشه ای “ببریدش بیمارستان فارسان” مواجه می شدند و یا چنانچه بیماری در یک روز، دو بار به بیمارستان مراجعه می کرد با جمله زیبای ” دیگه اینجا نیایید” سر افکنده به حال شهر خود بیمارستان را ترک کی کرد.

متاسفانه خدماتی که در این اورژانس ارائه می شود اصلا در شان مردم این شهر نیست چنانچه نگارنده متن در یک شب پاییزی در حالی که به شدت دچار تنگی نفس شده بود هیچگونه اقدام پزشکی نتوانستند ارائه دهند و در صورتی که یکی از نجاتگر هلال احمر که در بیمارستان حضور داشتند نبود معلوم نبود چه اتفاقی می افتاد.

این مشکلات به همین جا ختم نشد کم کم گلایه ها از اورژانس (بیمارستان چلگرد) به اوج رسید و مردم مرتبا به عدم خدمات و برخورد نامناسب پرسنل اعتراض کردند.

در ادامه روند بی رمق بیمارستان چلگرد خبر رسید که دستگاه سونوگرافی بیمارستان چلگرد که در ساختمان بیمارستان بوده و حق طبیعی مردم شهر چلگرد بود، توسط مسئولین دانشگاه علوم پزشکی استان به مرکز استان انتقال داده شد، این در حالی بود که سالهای قبلی به تناسب زمان تجهیزاتی که متعلق به این بیمارستان بود به بیمارستان های شهرهای همجوار انتقال داده شد و آخرین ضربه بر پیکر این بیمارستان وارد شد.

خبرنگار پایگاه خبری کوهرنگ خبر جهت بررسی صحت و سقم خبر مذکور و اطلاع رسانی در مورد اینکه در بیمارستان چلگرد، که اکنون در استان به عنوان بیمارستان از آن نام برده می شود چه خدمات و امکاناتی به مردم کوهرنگ ارائه میدهد با عباسی، مدیر بیمارستان چلگرد تماس تلفنی برقرار کرد که متاسفانه با پاسخی عجیب و قلدرانه از طرف ایشان روبرو شد.(فایل صوتی مکالمه تلفنی موجود است)

مدیر بیمارستان چلگرد با بیان اینکه این بیمارستان فقط در حد اورژانس خدمات ارائه میدهد و نیاز نیست که مصاحبه کند، گفت: دوست ندارم به شما جواب بدهم، به بعضی ها که دلم میخواد جواب میدم و به بعضی ها دوست دارم جواب نمیدهم و مصاحبه نمیکنم.( فایل صوتی مکالمه تلفنی موجود است)

در ادامه هم اصرارهای خبرنگار کوهرنگ خبر نتیجه ای نداشت و این عدم جواب دادن تا حدودی جواب سوالات را داد.

اما نکته مهمی که باید اینجا عرض کنیم این است که شالوده نظام و انقلاب اسلامی بر پایه پاسخگویی به مطالبات مردمی است، بنا و اساس انقلاب ما بر پایه خواسته هایی است که مردم ما در قبل از انقلاب اسلامی از حاکمان خود داشتند و امروز هم تداوم نظام اسلامی بر اصل مهم پاسخگویی به کار و خواسته و توقعات مردمی است که در حفظ و حراست از این کشور، این انقلاب و این نظام کوشیده اند.

اکنون باید توجه مسئولان را متوجه این مسئله حیاتی و مهم نمود که شأن آنان و منزلت آنان جز با حضور مردم در صحنه‌های گوناگون حفظ نخواهد شد.

امام خمینی (ره) به عنوان بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی و مقام رهبری در حال حاضر به عنوان بالاترین شخصیت مملکتی که دانش آموخته مکتب امام روح الله است، همواره بر حفظ حرمت مردم و پاسخگویی به نیازهای آنان تأکید داشته و دارند و حق هم همین است که مسئولان در هر رده یا مسئولیت و در هر موقعیت و لباس خدمتی که باشند باید جوابگوی پرسش‌های بی شمار مردمی باشند که این مسئولیت ها را از آنان دارند.

قطعاً مدیران پاسخگو علاوه بر آنکه به مسئولیت‌شان مشروعیت می بخشند، موجب رضایت وجدان خود شده و به این وسیله کارآمدی نظام اسلامی را در اذهان داخل و خارج از این حوزه جغرافیایی، بالا برده یا به اثبات می رسانند.

مدیران باید با قوانین و مقررات مربوطه آشنایی و آگاهی کامل داشته باشند و در حیطه وظایف خود قوانین را مطالعه کنند چرا که عدم اشراف بر قوانین قابل قبول نیست و کسی که میز مدیریت را قبول می کند در مرحله اول باید با قوانین آشنایی کامل داشته باشند.

در قبال وظایف مصرح در قانون برای مسئولین کشوری و شهری که در برگیرنده حقوق شهروندی نیز هست، متقابلا شهروندان نیز در ارتباط با شهر و مدیریت شهری دارای وظایف و تکالیفی هستند که عمل به این وظایف و تکالیف در ارتباط دو سویه با حقوق آنها در مدیریت شهری باعث ارتقاء فضیلت جامعه شهری و تامین سعادت و ایمنی اجتماعی شهری می شود.

مدیران باید با تواضع، فروتنی و عمل به تکریم ارباب‌رجوع، روحیه مطالبه‌گری مردم را ارتقا دهند.

اگر مدیران در راستای رفع مشکلات مردم نمی‌توانند، امکانات به آنها اجازه نمی‌دهد یا محدودیت‌هایی وجود دارد، باید موارد را صادقانه به مردم اعلام کنند و یا مسئولیت قبول نکنند.

هیچ مدیر و رئیس اداره‌ای حق ندارد به ارباب رجوع، خبرنگاران و کسانی که برای پیگیری مشکلات خود مراجعه می‌کنند، پاسخگو نباشد؛ مگر اینکه قانونی در مواردی اجازه ندهد یا مسائل طبقه‌بندی شده باشد که خوشبختانه موضوع بیمارستان کوهرنگ هم محرمانه نیست.

کوهرنگ یکی از محروم‌ترین شهرستانهای استان است و بیماران این منطقه پس از گذشت سالها از وعده احداث بیمارستان مجبورند رنج جاده را برای رسیدن به نخستین بیمارستان به جان بخرند.

کوهرنگ بیشتر از اینکه شهرستان باشد جمعیتی بسیار زیاد در فصول بهار و تابستان دارد و این سرنوشت است که درگذشته به دنبال محرومیت‌زدایی به‌عنوان شهرستان تفکیک شده اما امکانات مورد نیاز یک شهرستان را در اختیار ندارد، از ابتدایی‌ترین این امکانات زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی است.

در زمان سفرهای استانی دولت قبل، مصوبه‌ای در راستای احداث بیمارستان ۲۴ تختخوابه در چلگرد به تصویب رسید، اما با گذشت چندین سال از زمان کلنگ زنی این مصوبه تاکنون این بیمارستان راه‌اندازی نشده است.

شهرستان کوهرنگ بیشتر از اینکه جمعیت شهری داشته باشد شهرستانی است متشکل از جمعیت روستایی و عشایری محروم که از محرومیت‌های بی‌شماری رنج می‌برند.

اما با وجود تمام کاستی های موجود در کوهرنگ، خدمات درمانی در این شهرستان در سطح اورژانسی باقی‌مانده است و در صورت بروز مشکلات بهداشتی مردم مجبورند بیماران خود را با هزینه‌های بالای حمل‌ونقل به بیمارستان‌های اردل، فارسان و یا شهرکرد و اصفهان منتقل کنند و  این در حالی است که برای ارائه بسیاری از خدمات تخصصی درمانی بیماران خود را به بیمارستان‌های فارسان و شهرکرد ارجاع می‌دهند.

در این شرایط احداث بیمارستان در کوهرنگ از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا در کنار شهر چلگرد؛ دهستان موگوی و بخش بازفت نیز می‌توانند از این بیمارستان بهره‌مند شوند.

محمد بدری یکی از ساکنان شهر چلگرد در گفتگو با خبرنگار کوهرنگ خبر اظهار داشت: کوهرنگ دارای روستاهای دور افتاده و محروم بسیار زیادی است و این مسئله در بسیاری از روستاهای کوهرنگ دیده می‌شود و به دلیل پراکندگی جاده‌ها شاهد حوادث رانندگی بسیاری هستیم و در صورت بروز تصادف و مصدوم شدن مردم فقط خدمات اورژانسی داده می‌شود و برای درمان باید به فارسان و یا شهرکرد مراجعه کنیم.

وی تصریح کرد: مردم منطقه اکثرا کشاورز هستند و موارد مار گزیدگی و تصادفات و بیماریهای قلبی در شهرستان بسیار بالا است اما بسیار دیده‌ شده است که به دلیل این موارد و نبود امکانات تخصصی لازم در شهرستان جان خود را از دست‌ داده‌اند.

بدری افزود: سالهاست گفته‌ شده که بیمارستان در کوهرنگ احداث می‌شود اما هفت، هشت سال است که مردم همچنان چشم‌ به راه هستند و حالا که ساختمان این بیمارستان ساخته‌ شده است اما اتفاقی برای افتتاح این بیمارستان انجام‌نشده است.

محمد درخشان یکی از اهالی روستای دور افتاده چین نیز در گفتگو با کوهرنگ خبر اظهار داشت: در صورت بروز حادثه برای مردم در روستاها باید با هزینه بسیار با موتور و یا یک خودروی اجاره‌ای بیمار را به مراکز بهداشت برسانیم که در آنجا نیز خدمات سطح اول درمانی ارائه می‌شود و در شهر چلگرد نیز خدمات اورژانسی ارائه می‌شود و خبری از خدمات تخصصی نیست.

این روستانشین افزود: در صورت بروز حادثه‌ای که نیاز به خدمات تخصصی باشد باید با هزینه بالا و طی چندین کیلومتر راه به شهرستان‌های مجاور برویم و اگر خوش شناس باشیم و بیمارمان زنده بماند باید هزینه‌های بالای حمل‌ونقل را پرداخت کنیم.

بیمارستان کوهرنگ در حالی همچنان در انتظار افتتاح است که چندی قبل استاندار چهارمحال و بختیاری در بازدید از این شهرستان خبر از افتتاح قریب‌الوقوع این بیمارستان خبر داده بود «بیمارستان کوهرنگ به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد» اما همچنان مردم در انتظار تحقق این وعده هستند.

بیماران محروم کوهرنگ پس از گذشت هفت سال انتظار دارند در نهایت پروژه‌ای که از دولت قبل به دولت جدید به ارث رسیده است در سال جاری به بهره‌برداری برسد تا بیماران کوهرنگی حداقل تنها رنج بیماری را ببرند و رفت‌وآمد در جاده‌ها به رنجشان افزوده نشود.

نظرات کاربران :

دیدگاه شما