سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۶
گزارش مکتوب…فعال شدن حفره های دشت خانمیرزا

حفره های دشت خانمیرزا با خروج دود و بخار از زمین در مجاورت روستای سرتنگ دینارعالی برای دومین بار در سه سال گذشته فعال شدند.

ببه گزارش ایل نیوز به نقل از خبرگزاری صداو سیما،به گفته یکی از شهروندان خانمیرزا، حرارت بخار و دود خروجی از دهانه گزارش مکتوب...فعال شدن حفره های دشت خانمیرزاچند حفره در اطراف روستا، به حدی است که نمی‌توان دست را در معرض آن قرار داد و حتی میزان گرما در چند سانتیمتری عمق خاک، باعث سوختن و آتش گرفتن علوفه‌های خشک می‌شود.

این پدیده که شب‌ها سبب گداخته شدن و قرمز رنگی خاک منطقه در نزدیکی روستای سرتنگ دینار عالی می‌شود، باعث نگرانی و ترس شدید اهالی شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری در این خصوص می گوید: دشت خانمیرزا برای دومین بار با پدیده خود سوزی و آتش سوزی مواجه شده است که در واقع نوعی اعتراض دشت به نحوه برخورد با آن محسوب می‌شود .

محمدی مقدم می افزاید: پس از تجربه خودسوری و آتش سوزی زیرزمینی تالاب پریشان در استان فارس در چند سال گذشته ، دشت خانمیرزا هم  برای اولین بار با این پدیده مواجه شد که بارش برف از ادامه آن جلوگیری کرد.

خاکپور کارشناس منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری می افزاید:  این دود و بخار ناشی از آتش سوزی گاز‌های تالابی متان در لایه‌ها و حفره‌های زیرین زمین در دشت خانمیرزا است که  هم اکنون به دلیل خشکسالی‌های پیایی، بهره برداری‌های غیر کارشناسی و بی رویه و فرونشست زمین، این پدیده را برای دومین بار تجربه می‌کند.

بخشدار خانمیرزا می گوید: دشت خانمیرزا در مجاورت روستای «سرتنگ دینار عالی» و در فاصله ۲۳ کیلومتری مرکز شهرستان لردگان قرار دارد که در طی سال های گذشته با داشتن ۱۵ چشمه به وفور آب در سطح آن مشاهده می شد .

علی خسروی از فرونشست زمین در این منطقه بدنبال پدیده آتش سوزی دشت خانمیرزا خبر می دهد و می افزاید: این دشت هم اکنون در پی خشکسالی، بهره برداری بی رویه از آب‌های زیرزمینی با حفر حدود ۷۵۰ حلقه چاه مجاز و غیر مجاز، و کاهش سطح آب‌های زیرزمینی و فرونشست قابل توجه زمین، به طور کامل نابود شده است و هیچ گونه اثری از آن محیط وجود ندارد.

مدیر کل محیط زیست استان  هم از حضور مدیریت ستاد بحران، سازمان جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و آبخیزداری و دست اندرکاران اجرایی و نهاد‌های امدادی استان به این منطقه  بمنظور بررسی ، تحقیق و مهار این پدیده طبیعی خبر داد.

شهرام احمدی می افزاید:  در صورت مهار نشدن این آتش سوزی ، احتمال بروز مشکلاتی مانند طولانی شدن و گسترش آن در منطقه و بروز آسیب‌ها و خطرات زیست محیطی وجود دارد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری می گوید: دشت خانمیرزا از بزرگترین پهنه‌های وسیع و یکی از دشت‌های بحرانی استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود که در سال‌های اخیر تغییرات بسیار گسترد‌های در بخش‌های کاربری اراضی، کیفیت و کمیت آب‌های زیرزمینی داشته و هم اکنون غلظت املاح و آلودگی آب آن، به شدت بالا رفته است.

علی محمدی مقدم می افزاید: انجام مطالعات جامع بوم شناختی و اکولوژیکی منطقه ، اعمال راهکار‌های کارشناسی برای کاهش بهره برداری و صرفه جویی در مصرف منابع آبی ، نفوذ آب در عمق زمین برای مرطوب کردن لایه‌های زیرین دشت با آبرسانی سیار و هدایت روان آب‌های سطحی در فصل بارش   از راه های مقابله با این پدیده زیست محیطی است.

نظرات کاربران :

دیدگاه شما