شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۹
کدام نمایندگان مجلس طی ۲ سال هیچ نطقی نداشته‌اند + اسامی

صحن علنی مجلس آینه تمام نمای نقاط قوت یا ضعف یک نماینده محسوب می‌شود. در واقع مشارکت عالمانه یک نماینده در مذاکرات و اظهارنظر در صحن علنی حاکی از احاطه وی بر موضوعات روز کشور و مجلس و نشانه توانمندی یک نماینده است.

کدام نمایندگان مجلس طی ۲ سال هیچ نطقی نداشته‌اند + اسامی

مروری بر ۲۰۸ جلسه برگزار شده مجلس در دوسال گذشته – در این گزارش جلسات علنی مجلس دهم از ۸ خرداد ۹۵ تا اول خرداد ۹۷ مورد بررسی قرار گرفته است- می‌توانیم عملکرد مجلس را مورد رسیدگی قرار دهیم.

به گزارش ایل نیوز، در نخستین گزارش منتشر شده در پرونده ۲ سالگی مجلس دهم، تحقیق و تفحص‌های مطرح شده در این دوره مجلس مرور شد و در گزارش دوم نیز به بررسی مصوبات مهم مجلس دهم پرداختیم.

همچنین در گزارش سوم انتخابات هیئت رئیسه و اعضای آن را در ۳۸ سال گذشته مجلس شورای اسلامی مرور می‌کنیم.

در این گزارش شاخص دیگری از نحوه عملکرد نمایندگان دهمین دوره مجلس را بررسی کردیم تا بتوانیم عملکرد وکلای ملت در این دوره از پارلمان را ارزیابی کنیم.


** نطق‌های میان‌دستور

صحن علنی مجلس آینه تمام نمای نقاط قوت یا ضعف یک نماینده محسوب می‌شود. در واقع مشارکت عالمانه یک نماینده در مذاکرات و اظهارنظر در صحن علنی حاکی از احاطه وی بر موضوعات روز کشور و مجلس و نشانه توانمندی یک نماینده است.

اظهارنظر نمایندگان در صحن علنی مجلس در قالب نطق ابراز می‌شود. در واقع نطق‌های ارائه شده در صحن علنی و جلسات رسمی مجلس شورای اسلامی یکی از وظایف نمایندگان است. این نطق می‌تواند شامل نطق‌های میان دستور، نطق‌های اضطرای، نطق مخالف یا موافق با طرح‌ها و لوایح و… باشد.

براساس آیین‌نامه داخلی در هر جلسه رسمى به جز جلسات بررسى لوایح برنامه توسعه، بودجه سالانه و استیضاح یا رأى اعتماد به وزیران، سه ‌‏نفر از نمایندگان مى‏‌توانند به نوبت و طبق فهرستى که از قبل به قید قرعه توسط هیئت‌رئیسه تنظیم شده است، حداکثر به مدت هفت ‌‌‌دقیقه نطق کنند. همچنین دو‏ نفر از نمایندگانى که در آن جلسه نوبت نطق نداشته باشند به جهت مسائل ضروری می‌توانند یک ساعت قبل از شروع جلسه در لوح مخصوص یا دستگاه الکترونیکی ثبت‏ نام کرده و حداکثر به مدت پنج ‌‌دقیقه نطق کنند.

در این گزارش تعداد نطق‌های هر یک از ۲۹۰ نماینده مجلس دهم طی دو سال ابتدایی دهمین دوره پارلمان استخراج شده است و نشان می‌دهد هر نماینده در ۲۰۸ جلسه برگزار شده مجلس چه تعداد نطق میان دستور و اضطراری داشته‌ است.

براساس آمار استخراج شده از مشروح مذاکرات مجلس در جلسات علنی دو سال گذشته خانه ملت، مجموعا ۶۹۸ نطق میان‌دستور در صحن علنی مجلس قرائت شده است.

از این تعداد طی دوسال گذشته ۷۱ نماینده یک بار، ۹۷ نماینده ۲ بار، ۳۴ نماینده سه بار، ۴۰ نماینده ۴ بار، ۱۷ نماینده ۵ بار، ۷ نماینده ۶ بار، ۵ نماینده ۷ بار و یک نماینده ۹ بار نطق داشته‌اند.

نکته جالب توجه این است که ۱۸ نماینده در مجلس دهم حضور دارند که طی دو سال گذشته هیچ نطقی نداشته‌اند.

تعداد نطق‌ها بدون نطق یک دو سه چهار پنج شش هفت هشت نه
تعداد نمایندگان ۱۸ ۷۱ ۹۷ ۳۴ ۴۰ ۱۷ ۷ ۵ یک

البته یکی از این افراد علی لاریجانی نماینده مردم قم در مجلس است که در این دو ساله ریاست خانه ملت را برعهده داشته است.

رؤسای مجلس نطق میان دستور ندارند و می‌توانند در هر جلسه علنی، قبل از ورود در دستور، در مورد گزارش حوادث مهم و مسائل فورى روز مطالبى را که آگاهى مجلس از آن ضرورى باشد، به اطلاع نمایندگان برساند.

اسامی نمایندگانی که طی دوسال ابتدایی مجلس هیچ نطق میان‌دستوری نداشتند:

ردیف نام و نام‌خانوادگی حوزه انتخابیه گرایش سیاسی
۱ احمد محمدی انارکی رفسنجان لیست امید
۲ اسفندیار اختیاری کسنویه یزد نمایندگان اقلیت (زرتشتیان) مستقل
۳ حسن خسته‌بند بندرانزلی لیست اصولگرایان
۴ حسین رضازاده کازرون مستقل
۵ ژرژیک ابرامیان مسیحیان ارمنی جنوب ایران مستقل
۶ سیدمحسن علوی لامرد و مهر لیست امید
۷ عباس پاپی‌زاده دزفول مستقل
۸ عبدالرضا مصری کرمانشاه لیست اصولگرایان
۹ فریدون احمدی زنجان مستقل
۱۰ قلی‌الله قلی‌زاده کلیبر، خداآفرین و هوراند لیست اصولگرایان
۱۱ کارن خانلری مسیحیان ارمنی شمال ایران مستقل
۱۲ کاظم جلالی تهران لیست امید
۱۳ کمال دهقانی فیروزآبادی تفت و میبد لیست امید
۱۴ محمد آشوری تازیانی بندرعباس لیست اصولگرایان
۱۵ محمدحسین حسین‌زاده بحرینی مشهد و کلات لیست اصولگرایان
۱۶ محمد دهقانی نقندر طرقبه و چناران لیست اصولگرایان
۱۷ محمدرضا رضایی کوچی جهرم لیست اصولگرایان

** با بررسی مشروح مذاکرات نمایندگان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی درمی‌یابیم که تنها نماینده‌ای که بیشترین نطق را در دو سال ابتدایی مجلس دهم داشته است، علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان و عضو لیست اصولگرایان در انتخابات بود که در این ۲۰۸ جلسه علنی ۹ نطق میان‌دستور داشته است.

نظرات کاربران :

دیدگاه شما