دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰
طرح انتقال آب به دشت خانمیرزا لردگان عملیاتی شد

مدیر آب وخاک وامور فنی ومهندسی جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری از آغاز عملیات اجرایی انتقال آب از رودخانه «کره بس» به دشت «خانمیرزا» شهرستان لردگان طی هفته جاری خبر داد.

طرح انتقال آب به دشت خانمیرزا لردگان عملیاتی شد

به گزارش ایل نیوز به نقل از ایرنا سید طاهر نوربخش روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به اختصاص ۲۵ میلیارد ریال اعتبار اولیه از اعتبارات ملی و استانی برای اجرای این طرح اظهار داشت: با بررسی های انجام شده برای تکمیل این طرح ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز است.
وی افزود: در صورت تامین اعتبار، این طرح در کمترین زمان ممکن تکمیل و بهره برداری از آن یکهزار لیتر آب در ثانیه به دشت خانمیرزا منتقل خواهد شد.
نوربخش افزود: در مرحله نخست این طرح ۳ هزار و ۸۰۰ متر خط انتقال آب به صورت پمپاژ و ۶ کیلومتر مابقی خط انتقال به صورت ثقلی انجام خواهد شد.
وی دشت خانمیرزا را یکی از مهمترین قطب های تولید محصولات زراعی و باغی استان دانست و گفت: با تشدید خشکسالی و افت شدید آب های زیرزمینی بیش از ۳۰۰ هکتار از باغات این دشت با بحران کم آبی مواجه شده است.
مدیر آب وخاک و امور فنی ومهندسی جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: در ۲۳ هزار و ۵۰۰ هکتار زمین حاصلخیز کشاورزی این دشت، حبوبات و محصولات صیفی و باغی مانند سیب، بادام و گردو کشت می شود.
رودخانه «کره بس» از سرشاخه های کارون بزرگ می باشد که حد فاصل جاده لردگان بعد از منطقه مسکونی ˈگرد بیشهˈ شهرستان بروجن و در ۱۰۰ کیلومتری شهرکرد واقع شده است.

نظرات کاربران :

دیدگاه شما