چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۳

قوانین انتقال آب بر اساس نفوذ مسئولین پایین دست زیر پا گذاشته نشود/ تونلی که «بهشت‌آباد» را جهنم می‌کند

عضو کمیته ملی کارون در چهارمحال و بختیاری گفت: نباید قوانین انتقال آب را براساس نفوذ مسئولین پایین دست زیر پا گذاشت و قوانین صوری و ساختگی ایجاد کرد.

قوانین انتقال آب بر اساس نفوذ مسئولین پایین دست زیر پا گذاشته نشود/ تونلی که «بهشت‌آباد» را جهنم می‌کند

به گزارش ایل نیوز به نقل از ایسنا،عضو کمیته ملی کارون در چهارمحال و بختیاری گفت: نباید قوانین انتقال آب را براساس نفوذ مسئولین پایین دست زیر پا گذاشت و قوانین صوری و ساختگی ایجاد کرد.

مهدی پژوهش در گفت ‌و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – اظهار کرد: با توجه به رواج استفاده از آب مجازی در دنیا لازم است شیوه کشاورزی نیز در مناطق خشک، بیابانی و کویری تغییر کند.

وی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد آب زیرزمینی صرف کشاورزی‌های غیراصولی در استان‌های پایین دست می‌شود، تصریح کرد: استفاده از منابع آب زیرزمینی باید به گونه‌ای باشد که پس از شرب، سهم صنعت و کشاورزی در نظر گرفته شود در حالیکه در استان پایین دست طریقه برداشت از آب بالعکس است و توسعه شهری و صنعتی در اولویت قرار گرفته است.

پژوهش با اشاره به انتشار خبر عملیاتی شدن تونل بهشت آباد در اصفهان تصریح کرد: هشتم آبان ماه در روزنامه اصفهان خبر عملیاتی شدن تونل و سد بهشت‌آباد منتشر شد ولی متأسفانه مسئولین و مردم چهارمحال و بختیاری از این موضوع بی‌اطلاع و یا سکوت پیشه می‌کنند.

وی تاکید کرد: علت سکوت مسئولین استان در زمینه احداث بهشت‌آباد و گلاب ناشی از چیست و به چه دلیل طرح‌های انتقال آب را مورد انتقاد قرار ندادند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد افزود: برخی برای توجیه طرح‌های انتقال بین‌حوضه‌‌ای آب مجبور به ارائه آمار و ارقام نادرست می‌شوند تا چشم طمع به سمت کارون و مناطق زاگرس رود.

وی خاطرنشان کرد: تغییر آب و هوا به صورت یک سیکل و چرخه است و لازم به برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح منابع آبی طی دوران خشکسالی است نه اینکه استان‌هایی که منشأ و سرچشمه آب‌های روان زاگرس هستند را از منابع آب بی‌بهره کرد.

پژوهش دلیل انتقال آب به اصفهان را اعمال فشار، نفوذ و قدرت این استان دانست و گفت: به علت اقلیم خشک و نیمه خشک، ایران برای تأمین آب‌های برخی از استان‌ها از جمله سیستان و بلوچستان و استان‌های شمالی نیازمند خرید آب از کشورهای هم‌جوار مانند افغانستان و ازبکستان و ترکمنستان است.

عضو کمیته ملی کارون در ادامه اظهار کرد: حال آیا آبی که وارد ایران می‌شود به صورت رایگان بوده و می‌توان گفت از آنجاییکه آب از افغانستان به سمت هیرمند روانه است متعلق به سیستان و بلوچستان است، اگر اینگونه نیست پس چرا اصفهان در خصوص انتقال آب فشار اعمال می‌کند.

به گفته وی نباید قوانین انتقال آب را براساس نفوذ مسئولین پایین دست زیرپا گذاشت و قوانین صوری و ساختگی ساخت.

پژوهش ارائه طرح‌ها از جانب مسئولین را عامل فریب افکار عمومی و ایجاد فضای ناامن در میان مردم دانست و گفت: با ارائه همین طرح‌های فریبانه گلاب ۲ به اتمام رسید و اکنون نوبت به اجرای تونل و سد بهشت‌آباد شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد با اشاره به بیانات و گلایه‌های یکی از دلسوزان استان در رابطه با طرح‌های انتقال آب، تصریح کرد: متأسفانه به جای اینکه مسئولین صحبت‌های این منتقد را از باب دلسوزی و کمک به افزایش روحیه مقاومت مسئولین استان در دفاع از منابع آبی بدانند، سعی در جانب‌داری و دفاع خود کردند و نه تنها کمک به مدیریت منابع آبی استان نگردید بلکه سبب اختلاف شد.

پژوهش اظهار کرد: بیش از ۸۴ درصد از منابع آب زیرزمینی ایران، مصرف شده و تا کنون هیچ گونه مدیریتی برای منابع آبی در نظر گرفته نشده است لذا بهبود شرایط وجود نخواهد داشت و از هم اکنون باید به فکر فراهم نمودن شرایطی برای هجوم مهاجرین از استان‌های محروم که فاقد دفاع از طرف مسئولین هستند، بود.

عضو کمیته ملی کارون با اشاره به تغییر توازن منابع و محیط زیست، تصریح کرد: استان‌های برخوردار در زاگرس برای اینکه هم‌پایه با استان تهران پیش روند، توسعه بدون پایدار را شروع کردند و به علت عدم وجود متخصصین در زمینه آمایش سرزمین، توازن منابع و محیط زیست تغییر کرده است.

وی در پایان تغییر کشت گیاهان شرق اصفهان، عدم کشت و محدود کردن محصولات کشاورزی پرمصرف آب در اصفهان را راهکارهای کوتاه مدت برای جلوگیری از بروز فاجعه انتقال آب اعلام و خاطرنشان کرد: تعطیلی کارخانه ذوب آهن اصفهان که فرسوده و از رده خارج شده است، نیز از جمله راه‌های جلوگیری از بروز فاجعه انتقال آب است زیرا که این کارخانه به جزء فشار به منابع آب و آلودگی محیط زیست، عوایدی شامل حال کشور نمی‌کند.

لینک کوتاه : http://eilnews.ir/?p=101
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما