شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۰

خسارت ۶۴ هزار میلیارد تومانی ورود رسوب به پشت سد‌های بتنی استان

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری خسارت ناشی از ورود رسوب به پشت سد‌های بتنی در استان را سالانه ۶۴ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

خسارت  ۶۴ هزار میلیارد تومانی  ورود رسوب به پشت سد‌های بتنی استان

به گزارش ایل نیوز،علی محمدی‌مقدم ۱۴ اسفند ماه در نشست با اصحاب رسانه و مطبوعات استان اظهار کرد: اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در برنامه‌های مدیریت جامع منابع طبیعی، پیشگیری از حریق و ایجاد تشکل‌ها و صندوق حمایت از منابع طبیعی موفق به دریافت رتبه نخست کشوری شد.
وی افزود: چهارمحال و بختیاری به دلیل کاهش نزولات آسمانی، نهمین سال خشکسالی را سپری می‌کند.
محمدی‌مقدم با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص پدیده‌های تهدید کننده ایران (کمبود آب، فرسایش خاک و ریزگردها)، تصریح کرد: گازهای گلخانه‌ای، ذوب شدن یخ‌ها و آلودگی هوا باعث تشدید این تهدیدات خواهد شد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خسارت ناشی از ورود رسوب به پشت سد‌های بتنی در استان را ۶۴ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: قبل از احداث سد لازم است مطالعات دقیق و جامع در حوضه بالادست سد صورت بگیرد تا مانع ایجاد خسارت حاصل از ورود رسوب به پشت سدها شود.
وی در ادامه افزود: احداث سدهای خاکی مشکلی را در طبیعت ایجاد نمی‌کند زیرا کف و بدنه آن خاکی است و امکان نفوذ آب به عمق خاک وجود دارد.
محمدی‌مقدم با اشاره به ممنوعیت هشت دشت از  ۱۱ دشت استان تصریح کرد: در حال حاضر تغذیه دشت‌های استان با بحران مواجه شده است و از سوی دیگر استفاده از آب‌های زیرزمینی بیش از حد نرمال است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در ادامه افزود: برداشت ۱۰ تا ۲۰ درصدی آب از سفره‌های زیرزمینی نرمال  است ولی وضعیت برداشت ۲۰  تا ۴۰ درصدی آب از سفره‌های زیرزمینی غیرنرمال و بحرانی خواهد بود و این در حالی است که در چهارمحال و بختیاری  ۸۰ درصد آب مصرفی از منابع زیرزمینی تأمین می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: از برخی دشت‌های استان با وجود ۹۰۰ حلقه چاه مجاز و غیرمجاز گاهی آب از عمق ۱۵۰ متری چاه‌ها استخراج می‌شود.

لینک کوتاه : http://eilnews.ir/?p=1291
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما