یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۳

چهارمحال و بختیاری زیستگاه خرس قهوه‌ای

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: محدوده‌های جنگلی و کوهستانی استان نظیر مناطق حفاظت شده سبزکوه، هلن، قیصری و منطقه شکار ممنوع خدا آفرید زیستگاه گونه جانوری خرس قهوه‌ای است.

چهارمحال و بختیاری زیستگاه خرس قهوه‌ای

به گزارش ایل نیوز به نقل از ایرنا شهرام احمدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران در شهرکرد، با اشاره به اینکه خرس قهوه‌ای بزرگ‌ترین گوشتخوار ایران است، اظهار کرد: ویژگی‌های ظاهری این گونه جانوری شامل طول بدن ۱۴۰ تا ۲۵۰ سانتی‌متر، طول دم ۶ تا ۱۴ سانتی‌متر، ارتفاع بدن ۹۰ تا ۱۱۰ سانتی‌متر و وزن ۱۰۰ الی ۲۵۰ کیلوگرم است.

وی با بیان اینکه نر و ماده خرس قهوه‌ای هم‌شکل‌ هستند اما نر به‌طور مشخصی بزرگ‌تر و سنگین‌تر است، افزود: سطح کل بدن این گونه جانوری را موهای انبوه و یکدستی پوشانده که معمولاً به رنگ قهو ه‌ای اما گاهی تیره‌تر و یا روشن‌تر است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه بچه‌ خرس‌ها قهوه‌ای تیره هستند و گاهی در ناحیه سینه قسمت روشنی مانند خرس سیاه دارند، اضافه کرد: خرس قهوه‌ای کف‌رو است و پاهای جلو و عقب هر دو پنج انگشت با ناخن‌‌های بلند و قوی دارند.

احمدی سر بزرگ، گوش‌های کوچک و گرد، چشم‌ها ریز و دم بسیار کوتاه را از دیگر ویژگی‌های ظاهری این حیوان عنوان کرد و ادامه داد: این گونه جانوری زندگی انفرادی دارد اما توله‌ها تا حداکثر سه سالگی با مادر زندگی می‌کنند.

وی گفت: خرس قهوه‌ای غالباً شبگرد است ولی در روز نیز مشاهده می‌‌شود؛ در زمستان‌ها با کاهش دمای هوا و کاهش مواد غذایی به غاری که از قبل برای خواب زمستانی آماده کرده می‌‌رود و تمام زمستان را می‌خوابد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری افزود: این حیوان برخلاف قدرت بویایی بالا، بینایی ضعیفی دارد، همه چیزخوار است اما بخش عمده رژیم غذایی را مواد گیاهی تشکیل میدهد؛ همچنین از ماهی، مهره‌‌داران بزرگ و کوچک، حشرات، لاشه، دام‌های اهلی و زباله نیز تغذیه می‌کند.

احمدی با بیان اینکه خرس قهوه‌‌ای چند همسر هستند و جفت‌گیری در اوایل تابستان صورت می‌‌گیرد، اضافه کرد: این گونه جانوری معمولاً ۱ تا ۳ و به ندرت تا ۶ توله با وزن تقریبی ۳۰۰ الی ۵۰۰ گرم در طی خواب زمستانی به دنیا می­‌آورد، نوزادان بسیار نارس متولد می‌‌شوند و به مدت ۳ ماه از شیر مادر تغذیه می‌کنند و به وزن ۱۵ کیلوگرم می‌‌رسند.

وی ادامه داد: توله‌ها ۲ تا ۳ سال به مادر وابسته‌‌اند و در ۴ الی ۵ سالگی بالغ می‌‌شوند، بیشترین طول عمر خرس قهوه‌ای در طبیعت     ۲۵ تا ۳۰ سال اما در اسارت تا ۴۷ سال عمر می‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: خرس‌ها به دلیل استفاده از منابع غذایی مختلف، زندگی در مناطق دور از دسترس و صعب‌العبور جنگلی و کوهستانی، شبگرد بودن، نداشتن دشمنان طبیعی و خواب زمستانی از جمعیت خوبی برخوردارند و در حال حاضر خطری جدی نسل آنها را تهدید نمی‌کند.

لینک کوتاه : http://eilnews.ir/?p=1525
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما