چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۰

گلخانه هوشمند در چهارمحال و بختیاری طراحی و ساخته شد

شهرکرد- ایرنا- مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری از طراحی و ساخت نخستین گلخانه صیفی و تولید گل رُز با همکاری شرکت های دانش بنیان در این استان خبر داد.

گلخانه هوشمند در چهارمحال و بختیاری طراحی و ساخته شد

به گزارش ایل نیوزابراهیم شیرانی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: این گلخانه مجهز به نرم افزار با داشتن سنسور کنترل کیفیت هوا، توانایی سنجش دما و رطوبت و قابلیت انتقال اطلاعات بصورت آنلاین به سرور مرکزی را داراست.
وی آگاه سازی بهره بردار از تغییرات سریع آب و هوا در طول شبانه روز و جلوگیری از خسارات به محصولات گلخانه ای در کمترین زمان ممکن را از دیگر مزایای گلخانه هوشمند دانست.
مدیرامور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: چندین شرکت فعال دانش بنیان در راستای عملیات طراحی، ساخت و تجهیز سیستم گلخانه هوشمند خاص کشت صیفی و گلِ رُز این استان با بهره برداران متقاضی موفق به عقد قرارداد شدند.
وی تاکید کرد: هزینه تجهیز هر واحد گلخانه ها به این سیستم ۲۸۰ میلیون ریال است که در صورت تقاضا از سوی بهره بردار تسهیلات بانکی نیز اعطا خواهد شد.
شیرانی، وسعت گلخانه های تزئینی استان را ۲۲ هکتار برآورد و اظهار داشت: به طور میانگین در هر مترمربع ۱۱۰ شاخه گل رُز تولید می شود.
وی گفت: گل رُز تولیدی چهارمحال و بختیاری در ۱۰ رقم از نظر تنوع رنگ، به دلیل ارتفاع بالا از سطح دریا و شرایط آب و هوایی مناسب تولید می شود.
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی چهارمحال وبختیاری افزود: هم اینک ۴۳ واحد گلخانه کشت سبزی و صیفی کاری در این استان فعال است که سالانه افزون بر ۲ هزار و ۵۰۰ تن صیفی جات تولید می کنند.
شیرانی تاکید کرد: با توجه به تشدید پدیده خشکسالی و کاهش منابع آبی استان طی چند سال گذشته، بهره برداران بخش کشاورزی با تغییر الگوی کشت و راه اندازی گلخانه ها به سمت توسعه گل شاخه بریده و تولید سبزی و صیفی سوق داده شده اند.
سالانه در چهارمحال و بختیاری بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصولات باغی، زراعی، دامی و شیلاتی تولید می شود، سطح زیرکشت این استان ۲۷۰ هزار هکتار با ۶۰ هزار بهره بردار است.

لینک کوتاه : http://eilnews.ir/?p=1816
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما