شنبه ۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۱

نبود بازار فروش، بهانه اخراج کارگران برفاب

این روزها برخی کارخانه‌ها و شرکت‌های تولیدی استان با نام تعدیل نیرو و با بهانه از دست دادن بازارهای فروش در کشورهای هدف، اقدام به اخراج بسیاری از نیروهای خود کرده‌اند.

نبود بازار فروش، بهانه اخراج کارگران برفاب

به گزارش ایل نیوز به نقل از خبرگزاری فارس ،کارخانه برفاب یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و صادر کنند‌گان لوازم‌خانگی در چهارمحال و بختیاری است.

در این کارخانه حدوداً یک‌هزار و ۴۰۰ نیرو مشغول به کار هستند که بنا بر گفته مسؤولان، مدیران و آمارها برفاب جز بزرگ‌ترین تولیدکنندگان در کشور است.

اما این کارخانه این روزها با نام تعدیل نیرو و با بهانه از دست دادن بازارهای فروش در کشور عراق اقدام به اخراج بسیاری از نیروهای خود کرده است.

هنوز نمی‌دانیم چرا اخراج شده‌ایم!

یکی از عوامل اخراج شده از کارخانه برفاب شهرکرد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، اظهار کرد: بیش از ۱۰ سال سابقه کار در این کارخانه دارم، البته این سابقه در برابر کسانی که ۲۲، ۲۳ یا ۲۵ سال سابقه داشتند و اخراج شدند چیزی نیست.

این فرد در پاسخ به این سؤال که به چه دلیلی اخراج شدند گفت: خود ما هم در جریان نیستیم که به چه دلیل اخراج شدیم، عذر تعداد بسیار زیادی از عوامل کارخانه خواسته شد که هنوز هم بلاتکلیف هستند، دلیل اخراج این افراد هنوز مشخص نیست تنها چیزی که گفتند این بود که از عملکرد افراد راضی نیستند، اما چطور بعد از این همه سال کار کردن از عملکردمان راضی نیستند!

وی با بیان اینکه افرادی که اخراج شده‌اند از معاونت‌های ستادی، سرپرست‌ها و دیگر معاونت‌ها هستند، خاطرنشان کرد: شنیده‌ها حاکی از آن است که از راهنمایی مشاوران جدیدی استفاده می‌کند، ولی هنوز اینکه واقعاً چه سیاستی را دنبال می‌کند مشخص نیست.

این کارگر اخراج شده از برفاب افزود: از سوی مدیریت کارخانه به ما اعلام شده بود که تا آخر ماه دیگر سر کار نرویم ولی زودتر از موعد مقرر عذر ما خواسته شد، چیزی که من به چشم خود دیدیم نزدیک به ۵۰ نفر با من اخراج شدند و از زمانی که من از کارخانه بیرون آمدم به ۲۷۰ نفر نیز رسیده‌اند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیکار هستم تأکید کرد: فعلاً قرار شده از بیمه بیکاری استفاده کنم، همچنین مطلع شدم که مراتب اعتراض کارگران طی نامه‌ایی برای مقامات استان نوشته شده و در آن از این مسؤولان خواسته شده اگر کارخانه یا مدیریت آن مشکلی دارند رفع شود ولی کارگران و عوامل کارخانه را اخراج نکنند، مسأله مهم این است که هیچ کس دلیل این اقدام رئیس کارخانه را نمی‌داند، شاید اگر می‌دانستیم برایمان قابل درک بود.
چرا افراد با سمت‌های کلیدی اخراج شدند
این فرد با اشاره به اینکه همیشه قراردادها یک‌ساله بودند ولی الان دوماهه هستند که آخر ماه نیز اعلام کردند که دیگر نیازی به ما ندارند، تصریح کرد: ازجمله مطالبات ما این است که روشنگری شود دلیل این اخراج گسترده چه بوده و چرا باید افراد با سابقه کار بالا و افرادی که صاحب سمت‌های کلیدی در کارخانه هستند اخراج شوند.

وی به یک‌هزار و ۴۰۰ نیرویی که در کارخانه برفاب مشغول به کار هستند اشاره و خاطرنشان کرد: مدیران کارخانه مطمئناً به پشتوانه این تعداد نیرو مزایایی دریافت کرده‌اند و تعهداتی نسبت به چهارمحال و بختیاری و کارگران و عوامل کارخانه دارند مگر می‌شود به یکباره و بدون هیچ دلیل مشخصی بخشی از کارگران را اخراج کرده و بخشی دیگر را نیز مدام تهدید به اخراج کنند.

ما رأی می‌دهیم که منتخبانمان در وقت مشکلات به دادمان برسند/ سکوت دردی از ما دوا نمی‌کند

این کارگر اخراج شده تنها امید زندگی خود را کار در کارخانه برفاب عنوان کرد و ادامه داد: مسؤولان استانی باید کاری برای افراد اخراج شده انجام دهند، وقتی از ما می‌خواهند به پای صندوق‌های رأی بیایم و برای انتخاب رئیس‌جمهور، نماینده مجلس و… رأی دهیم برای این است که امروز که به مشکل برخورد کرده‌ایم به دادمان برسند و پیگیر مشکلاتمان باشند.

وی در ادامه بیان داشت: در حال حاضر نیروهای ستادی و کادری اخراج شدند ولی شنیده‌ها حاکی از آن است که از کارگران و عوامل خط تولید نیز اخراج می‌شوند، اخراج بالای ۲۰۰ نفر از یک کارخانه تنها این افراد را متضرر نمی‌کند بلکه خانواده‌های آن‌ها هم هستند و این رفتار اصلاً درست و قابل‌قبول نیست.

چرا کارگران در ایران امنیت شغلی ندارند؟

این فرد تأکید کرد: من بعدازاین سابقه کاری که در کارخانه برفاب دارم دیگر کجا می‌توانم مشغول به کار شوم؟ وقتی وارد کارخانه شدم ۲۴ ساله بودم اما حالا با این سن چه کاری می‌توانم انجام دهم، سؤال من این است آیا من نباید امنیت شغلی داشته باشم؟

وی افزود: نه تنها من بلکه همه کسانی که اخراج شدند الان باید چه کنند وقتی اکثر آن‌ها متأهل هستند، خود من به دلیل بیکاری دچار مشکلات خانوادگی زیادی شده‌ام.

بیش از ۱۵۰ نفر از کارخانه اخراج شده و این خلاف گفته اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی است

یکی دیگر از کارگران اخراج شده برفاب با سابقه کاری بیش از ۲۰ سال در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد، اظهار کرد: بیش از ۲۰ سال سابقه کار در برفاب دارم و در این مدت که در کارخانه کار کردیم از سوی کارخانه بیمه پرداخت شده است، بعد از جریان اخراج از کارخانه به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه کرده‌ام و مراتب را اعلام کرده‌ایم و در جواب به ما گفتند که با استاندار جلسه‌ای تشکیل شده و مقرر شده بین ۳۰ تا ۴۰ نفر اخراج شوند ولی الآن نزدیک ۱۷۰ تا ۱۸۰ نفر اخراج شده‌اند.

وی در جواب به این پرسش که دلیل این اقدام چه می‌توانسته باشد پاسخ داد: خود مقامات کارخانه به مازاد نیرو اذعان دارند ولی شنیده شده رئیس کارخانه از مشاوران یک کارخانه تولیدکننده محصولات خانگی که تعطیل شده است استفاده می‌کند و به هر راهنمایی که آن‌ها می‌کنند عمل می‌کند که امکان دارد یکی از دلایل اخراج کارگران و سرپرستان قدیمی خواسته این مشاوران باشد.

این کارگر اخراج شده به اعلام آدرس ایمیلی از سوی مدیران کارخانه اشاره و افزود: متأسفانه این ایمیل به محلی برای تسویه‌حساب کارگران نسبت به مقامات ارشد و سرپرستان آن‌ها شده و هرگونه خصومت، دشمنی و تسویه‌حسابی را به این ایمیل ارسال کرده که باعث شد بسیاری به دلایل واهی از کارخانه اخراج شوند.

وی افراد اخراج شده را ۴۰ نفر از مسؤولان سابقه‌دار دانست و تأکید کرد: این افراد معاونان امور دفتری، معاونان و دیگر مهره‌های اصلی کارخانه هستند و دیگر اخراج شده‌ها نیز کارگران بخش‌ها هستند.

نمی‌دانم با حکم اخراجی که دستم دادند با بدهی‌هایم چه کنم

این فرد با اشاره به اینکه وام گرفته‌ام و بدهی‌های زیادی دارم و تنها برای دریافت بیمه بیکاری از کارخانه نامه‌ دریافت کرده‌ام، تصریح کرد: باوجود داشتن فرزندان دانشجو و محصل و ۴۵ سال سن هیچ جا مشغول به کار نیستم، خرج و مخارج زیادی دارم و دستم هم به جایی بند نیست.

وی به این نکته که اگر نیروی مازاد دارند و بازار فروش ندارند چرا از استخدامی‌های سال‌ها ۹۳، ۹۴، ۹۵ اخراج نمی‌کنند اشاره و خاطرنشان کرد: طی ۲۰ و چند سال گذشته که در کارخانه برفاب مشغول به کار بودم در شرایط بسیار سخت و کارهای سختی انجام دادم تا الان که این کارخانه به اینجا رسیده و این حق امثال من نیست که رئیس شرکت حتی اجازه حرف زدن را نیز به ما نمی‌دهد و با رفتاری ناشایست و نادرست از دفترش بیرونمان می‌کند.

این فرد که در زمره اخراجی‌های جدید این کارخانه قرار دارد تعداد شاغلان در این مجموعه را یک‌هزار و ۴۰۰ نفر عنوان و ادامه داد: اسامی ۱۷۰ نفر که در لیست اخراجی‌ها هستند مشخص شده و ۱۳۰ نفر دیگر نیز در برنامه اخراج هستند که مجموعاً ۳۰۰ نفر می‌شوند.

قرارداد کارگران به پایان رسیده، است اخراج شدند

سید عباس جزایری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد، اظهار کرد: این اداره کل به عنوان حامی و حافظ منافع کارگران به هیچ فرد یا شرکتی مجوز اخراج کارگران را نمی‌دهد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه این اداره کل همه تلاش خود را می‌کند که کارگران کارخانه برفاب اخراج نشوند و در این خصوص فشار می‌آوریم، گفت: مقامات کارخانه برفاب دلیل اقدام خود از اخراج کارگران را به دلیل کمبود صادرات به کشوری چون عراق عنوان می‌کنند چراکه عمده صادرات این شرکت به کشورهایی چون سوریه، عراق و افغانستان است.

این مسؤول با بیان اینکه مطابق با گفته‌های مسؤولان کارخانه برفاب کشور عراق به دلیل جنگ و بی‌پولی از خرید محصولات این کارخانه خودداری می‌کند، خاطرنشان کرد: چیزی که در حال حاضر از روسای شرکت برفاب شنیده می‌شود این است که به دلیل کاهش صادرات محصولات به دنبال تعدیل نیرو هستیم.

هیچ‌ کدام از کارگران اخراج شده برفاب با سابقه بالا به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه نکردند

جزایری افزود: تاکنون هیچ‌کدام از افرادی که سابقه کار بالای داشتند و از این کارخانه اخراج شده‌اند به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری مراجعه نکرده‌اند، مطابق با اطلاعاتی که ما داریم قرارداد افراد اخراج شده تمام شده است، کسانی که سابقه زیادی دارند و از این کارخانه اخراج شده‌اند برای تعیین تکلیف و رسیدگی بیشتر به این اداره کل مراجعه کنند.

با اخراج‌های اخیر در برفاب باید منتظر کسب رتبه اول بیکاری در کشور باشیم

به گزارش خبرگزاری فارس، با توجه به اظهارات مسؤولان دلیل اخراج برخی از کارگران کارخانه برفاب اتمام مدت قرارداد آن‌ها است این درحالی است که مطابق با گفته کارگران اخراج شده قبلاً قراردادها یک‌ساله بسته می‌شده ولی الآن به دوماهه تقلیل یافته است.

با اخراج‌های صورت گرفته در این کارخانه و اینکه گفته می‌شود این کارخانه در نظر دارد ۳۰۰ نفر از کارگران خود را اخراج کند و سکوت مسؤولان در این زمینه باید منتظر باشیم رتبه این استان در بیکاری ارتقاء یابد و از دومین استان بیکار در کشور به جایگاه اول برود.

روزی ورود برفاب به چهارمحال و بختیاری با هدف اشتغال‌زایی برای جوانان بود و به همین دلیل این کارخانه از بسیاری از معافیت‌ها و تسهیلات مناطق محروم بهره‌مند شد، برفاب را افرادی که جوانی خود را در این کارخانه گذاشته‌اند و با تدبیری که داشته‌اند برفاب کردند و آن را به جایی رساندند که تبدیل به بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده شود، کارگرانی که در روزهای سخت تحریم پا به پای این کارخانه آمدند و ایستادند و مقاومت کردند.

تدبیری که کارگران زنده کردند و امیدی که سکوت مسئولان از بین برد

تدبیر را در این کارخانه کارگرانی زنده کردند که در کارخانه ماندند و ایستادگی کردند و برفاب را به اینجا رساندند اما امید را مسؤولانی کشتند که باید از کارگران دفاع می‌کردند و نکردند، کارگرانی که کمترین امنیت شغلی را در کشور دارند اما بیشترین زحمت و استرس را متحمل می‌شوند.

تا چه زمانی مردم نجیب و ولایتمدار ایران و مخصوصاً چهارمحال و بختیاری باید شاهد تراژدی غم‌انگیز تعدیل نیرو‌های کارخانه‌ها و سرودن مثنوی چه کنم، چه کنم‌ها باشند.

سؤال اینجا است که اگر این کارخانه با مشکل بازار فروش مواجه شده است چرا به جای تعدیل نیروهای جدید و با سابقه کم سراغ نیروهای با ۲۵ تا ۲۸ سال سابقه رفته است.

سؤال دیگری که مطرح است و در بین مردم زبان به زبان می‌چرخد، سکوت نمایندگان ارشد دولت در این استان است و اینکه چرا بدون مجوز اداره کار اخراج نیروهایی با این سابقه صورت می‌گیرد؟

چه کسی پاسخگوی کارگران و خانواده‌های آن‌ها خواهد بود؟

همین سکوت و بی‌توجهی‌هاست که باعث می‌شود که استاندار در ستاد اقتصاد مقاومتی روز چهارشنبه سوم آذرماه سال ۱۳۹۵ اعلام می‌کند که «مطابق با آمار رسمی این استان در زمره استان‌های زیر متوسط در بحث ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید است».

لینک کوتاه : http://eilnews.ir/?p=192
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما