چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۵

وضعیت کاندیداهای حوزه های انتخابیه چهارمحال و بختیاری قبل از اعلام نتایج رسیدگی به اعتراضات ردصلاحیت شدگان

هرچند که خبرهای در گوشی از تایید صلاحیت برخی از کاندیداهای حوزه های انتخابیه قلمروی ایل حکایت می کند لکن به جهت قولی که به روابط عمومی شورای نگهبان استان داده ایم تا دو روز دیگر منتظر دریافت اخبار از منابع رسمی می مانیم

تا پایان مهلت رسیدگی به شکایات کاندیداهای رد صلاحیت شده انتخابات یازدهم تنها دو روز دیگر باقیمانده است. هرچند که خبرهای در گوشی از تایید صلاحیت برخی از کاندیداهای حوزه های انتخابیه قلمروی ایل حکایت می کند لکن جهت قولی که به روابط عمومی شورای نگهبان استان داده ایم تا دو روز دیگر منتظر دریافت اخبار از منابع رسمی می مانیم و به پیش بینی ها بسنده می کنیم. با این حال در حوزه انتخابیه شهرکرد،بن و سامان تقریبا همه چیز براساس پیش بینی ها جلو می رود و به نظر می رسد اگر اتفاق غیر منتظره ای رخ ننماید ائتلاف طوایف ساکن در مرکز استان و همچنین ائتلاف شورای هماهنگی اصول گرایان در این حوزه انتخابیه به  اردشیر دوم ختم شود.اما در حوزه انتخابیه اردل ،فارسان ،کیار و کوهرنگ عملکرد ضعیف علی کاظمی  و ریزش آرای اصلاح طلبان از یک سو و فعالیت ۶ساله سردار قدرت اله حمزه و لیدرهایش از سوی دیگر ، موجب ائتلاف اصولگرایان و برخی از طوایف و طیف های فکری این حوزه انتخابیه شده است لکن رقبای برخواسته از دل طیف فکری نزدیک به او، همچون مجتبی نوروزی و معین فارسانی می تواند پاشنه آشیل  این ائتلاف برای رسیدن به بهارستان باشد.

در حوزه بروجن وضعیت پیچیده و بسان جهار دور گذشته تقریبا غیر قابل پیش بینی است.لکن در غیاب نیروهای توانمند ، نخبگان و شایستکان این شهرستان ،اگر نمایندگان ضعیف وناکارآمدی  همچون،سلطانی ، برنا بلداجی و خدیجه  خانم ربیعی از صندوق رای بیرون بیایند اتفاق دور از انتظاری رخ نداده است.

در حوزه انتخابیه لردگان و خانمیرزا ،پیچیدگی آنچنان است که اجماع فلاردی ها در جوار امامزاده محمدحنفیه ،اجماع منطقه منج و  مناطق غرب لردگان ، اجماع طوایف ساکن در شهر لردگان و  وضعیت بی تفاوتی حاکم بر خانمیرزا  ، تحت الشعاع تایید صلاحیت کاندیداهای رد صلاحیت شده قرار گرفته است.

در فلارد حلقه اتصال سه استان چهارمحال و بختیاری،کهگیلویه و بویراحمد و اصفهان ،اجماع در جوار امامزاده محمد حنفیه (ع) به تعویق افتاده است تا شاید در صورت تأیید صلاحیت دیگر داواطلبان ،فلاردی ها بتوانند اجماع را  هر چند مشکل، در سطح گسترده تری به سرانجام برسانند.آنها با هر گرایش فکری و سیاسی ناگزیرند  بین اجماع و گوشت قربانی شدن یکی را انتخاب نمایند.

اینکه چرا چهره های سرشناس  در منطقه خانمیرزا  از  انتخابات مجلس یازدهم استقبال ننموده اند را قبلا طی یادداشتهای گذشته ذکر نمودیم لکن اینکه چرا چهره های شایسته ولی  کمتر شناخته شده در این دوره ،ثبت نام ننموده اند برای نگارنده نیز جای سوال دارد.علی ایحال برای اظهارنظر در خصوص منطقه خانمیرزا باید منتظر نتایج نهایی شورای نگهبان باقی ماند شاید اتفاقی غیر منتظره بتواند خط بطلانی بر پیش بینی ها باشد.

درسردشت و برخی از روستاهای اطراف شهر لردگان محمد خالدی باعملکرد ضعیفش تا حدودی سبد رای قبلی خود را حتی بین طوایف نزدیک بخود از دست داده است و سنگینی سایه حسین بامیری را در بخش قابل توجهی از سبد رای خود احساس می نماید.لکن کماکان به حمایت طایفه ای امیدوار است .در شهر لردگان طوایف ساکن در مرکز شهر لردگان به احتمال زیاد این بار سنت شکنی نموده و یک اجماع و ائتلاف تاریخی را پیرامون حسین بامیری تشکیل خواهند داد .شاید این اجماع ،عدم حضور مجید جلیل به همراه ائتلاف شورای هماهنگی اصولگرایان شهرستان های لردگان و خانمیرزا بتواند به اجماع وسیعتری منجر و زمینه حضور حسین بامیری را بر روی صندلی سبز بهارستان فراهم نماید.

اما در قسمتهایی از مناطق بخش مرکزی و بخش منج وضعیت بسار پیچیده ای حکمفرما شده است.طوایف ساکن در این مناطق برای ائتلاف نیم نگاهی به شورای نگهبان استان دارند و البته چشم و گوششان هم سمت تهران می جنبد تا شاید حضور مجید جلیل سرقلعه بتواند شوکی به انتخابات لردگان ، تصمیمی سخت برای شورای هماهنگی اصولگرایان و البته  اجماعی را هم برای مردم این مناطق رقم زند. شایددر صورتی که دو چهره شاخص این منطقه نتوانند  تایید صلاحیت خود را از شورای نگهبان اخذ نمایند آنها تجربه انتخابات هشتم و دهم را تکرار نمایند.

هر چند که فقط دو روز کاری تا اعلام نتایج  رسیدگی به اعتراض رد صلاحیت شدگان انتخابات مجلس یازدهم زمان باقی مانده است اما نباید رایزنی هایی که درتهران صورت گرفته و برخی از کاندیداهایی که در تهران اتراق نموده اند و بعضا نیز از حمایت احزاب  و شخصیت های سیاسی برخوردارند را دست کم گرفت. ای بسا نتایج ائتلاف ها،اجماع ها و نهایتا، انتخابات، در این تلاشها و رایزنی ها رقم بخورد.

بقلم: بابااحمدی میلانی

 

@eilnews

لینک کوتاه : http://eilnews.ir/?p=2576
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما