شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۲

۴محصول فناور با حضور معاون علمی رییس جمهوری در شهرکرد رونمایی شد

همزمان با هشتمین روز از دهه مبارک فجر، ۴ محصول فناور پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری روز شنبه با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری رونمایی شد.

۴محصول فناور با حضور معاون علمی رییس جمهوری در شهرکرد رونمایی شد

به گزارش ایل نیوز،رییس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری گفت:«کیت تشخیص میکروبی انتروباکتریاسه‌ها و دیگر گرم منفی‌ها»، «سامانه هوش ابزار»، «سوهان برقی دندان اسب» و «ترکیب اصلاح‌کننده آب مورداستفاده در محلول‌پاشی کشاورزی» از جمله این محصولات فناورانه است.

اسماعیل پیرعلی روز شنبه در آیین رونمایی از این طرحها افزود:«کیت تشخیص میکروبی انتروباکتریاسه‌ها و دیگر گرم منفی‌ها»، از ۲۰ تست بیوشیمیایی استاندارد تشکیل شده است که می‌تواند در عرض ۱۸ تا ۲۴ ساعت باکتری‌های انتروباکتریاسه و اغلب باکتری‌های گرم منفی را تشخیص دهد.

رییس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری ادامه داد:این تست می‌تواند در زمینه تشخیص بیماری‌های عفونی و باکتری‌های صنعتی کاربرد داشته باشد.

به گفته وی،«سامانه هوش ابزار» با پردازش متون وبسایت مورد نظر (یا متن محتوایی سایت یا کامنت‌های کاربران) توانایی تشخیص حالت احساسی متن یا دیدگاه‌های کاربران را دارد.

پیرعلی افزود: «سوهان برقی دندان اسب» نیز می‌تواند جوابگوی نیاز داخل باشد و از واردات سوهان دندان اسب جلوگیری کند. درحال حاضر سوهان کشیدن دندان اسب با وجود اهمیت بالای آن درکشور ما به خوبی و در مدت زمان استانداردآن انجام نمی‌شودکه علت آن به خاطر هزینه بالایی است که دامپزشک ودامدار بابت خرید سوهان باید بپردازند.

به گفته وی، این سوهان‌ها هم اینک در انحصارکشورهایی همچون آمریکا، انگلیس، ایتالیا وآلمان است و به خاطرتحریم‌های موجود از طرف این کشورها هزینه ‌تهیه این آن چندین برابر شده است از همین رو نیاز به ساخت سوهان دندان اسب با ویژگی جدید در کشور احساس شد.

رییس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری گفت:«ترکیب اصلاح‌کننده آب مورداستفاده در محلول‌پاشی کشاورزی»، این محصول نقش مهمی در افزایش راندمان سمپاشی و محلول ­پاشی دارد.

پیرعلی یادآور شد: ترکیب اصلاح‌کننده pH و کشش سطحی با تنظیم و نمایش اسیدیته مناسب و کاهش کشش سطحی آب باعث افزایش پایداری سموم و ترکیبات تغذیه‌ای در مخزن سمپاش، افزایش خاصیت ترکنندگی سطح برگ و افزایش راندمان جذب ترکیبات از طریق برگ گیاهان و کاهش میزان مصرف سموم و نهاده‌ها می‌شود.(ایرنا)

@eilnews

لینک کوتاه : http://eilnews.ir/?p=2643
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما