پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۵

سال ۹۸ سال بحران ها، سال ۹۹ سال عبور از بحران ها!

بقلم: میثم محمودیان درویشانی

سال ۹۸ را آنگونه پشت سر گذاشته ایم که تلخی ها، ناکامی ها و نادرستی هایش قلب مردم را مجروح کرد.

سالی که با امید آغاز شد و با ناامیدی های مکرر و بی تدبیری های بی پایان به سرانجام رسید.۹۸ سالی خوش یمن عموما برای ایرانیان و خصوصا برای مردم چهارمحال و بختیاری نبود.سالی که علاوه بر مصیبت ها و گرفتاری های ملی و بازتولید آنان در استانهای کشور، مشکلات و کمبودهای بسیار زیادی نیز از متن بروکراسی پیر و خسته استانها بر شانه های مردم افزوده شد.قصدم از تقریر این مطلب تلخ کردن کام زکام بسته مردم در روزها کرونائی نیست چه آنکه شهروندان خود می دانند گرفتار چه قِسم ناکارآمدی ها و وعده و وعیدهای بی پایان شده اند.

۱_ فروردین ۹۸ با دغدغه کار و تولید و زمین گیری صنایع بزرگ استان و رکود در صنایع تولیدی و صنعت گردشگری و ابهام در آمارها آغاز شد.

۲_ بحران بیکاری دست از سر چهارمحال و بختیاری بر نمی داشت و نه تنها کلید هیچ طرح صنعتی بزرگی در بام ایران زده نشد بلکه برخی از چراغها نیز خاموش شدند.تغییرات بوجود در مدیریت صمت استان پاسخگوی نبود زیر ساخت ها، امکانات، کمبود سرمایه و نبود سرمایه گزار و مهم تر از همه فقدان برنامه و استراتژی صنعتی سازی نیست.صنعت پول می خواهد، زیرساخت می خواهد، بازرهای بزرگ بین المللی می خواد، فناوری و تکنولوژی می خواهد.به سرمایه برای بررسی و امکان سنجی و تحقیق و توسعه نیاز دارد.لذا خوش بین کردن مردم و دور کردن افکار آنان از واقعیات هیچ دردی را درمان نخواهد کرد.

۳_ دلنگرانی ها برای اتمام پروژه گلاب و کوهرنگ ۳ و سنگ اندازی ها در پروژه آبرسانی بن_بروجن به تشدید مشکلاتمان افزود.اما گویی تلخی های محیط زیستی ۹۸ را پایانی نیست، در روزهایی که هم و غم مردم و مسئولین مبارزه با بیماری کوئید ۱۹ است مافیای منحوس آب در شرف تجدید کارگاه تونل ننگین بهشت آباد است.تونلی که حیات و ممات بیش از نیمی از مردم استان را متاثر از خویش خواهد کرد.هر چند گمان نمی کنم از مسئولین کنونی آبی در مخالفت با این پروژه گرم شود. اما یقین دارم حکایت این دست درازی ها در مجلس آتی دگرگونه تر از گذشته خواهد شد.

۴_نمایندگان خسته و نامید از یک دوره مجلس نشینی و محقق نشدن شعارها و دستآوردهایشان آخرین تیرهای خود را برای کسب منافع سیاسی به سمت کرسی های اجرایی شلیک کردند تا اندک مریدان خویش را حفظ کرده و آخرین سنگرهای خوش بینی مردم را به بدبینی و تردید تبدیل کنند.

۵_ حادثه روستای چنار محمودی آنچان جانمان را آزرد که خاطره تلخش تا سالها از اذهان نخواهد رفت و نباید هم برود! زیرا حمایت از مردم آن روستا و پیگیری مطالباتشان شاید مهم ترین کاری است که از دستمان بر می آید.

۶_ فروش غیرقانونی و مفسده برانگیز کشتارگاه جونقان و پایمال شدن حقوق بیت المال ضربه دیگری بود که بر پیکره اعتماد عمومی وارد شد.

۷_ احضار شهردار و اعضای شورای شهر شهرکرد از دیگر اتفاقات مهم سال گذشته بود که در میان اتفاقات ریز و درشت سال ۹۸ بوقوع پیوست. برج های دوقلو ثابت کردند علاوه بر مشکلات، فنی، ساختاری و مالی، علاوه بر دستآوردهای سیاسی، علاوه بر تغییر مزاج سیاسی کارکرد مهم تری بنام نابود کردن ساختار اعتماد عمومی و تنگ تر کردن فضای کار و خدمت را نیز برای شهرداران آتی شهرکرد در خود مستتر دارد.همچنانکه آرزوی بازخواست مبدع برجهای دوقلوی نور+یان در اذهان عمومی باقی مانده است.

۸_ انتخابات مجلس شورای اسلامی با همه حواشی اش با پیروزی های خاصش، خود نیازمند بازبینی در رویه ها و استانداردها و همچنین بررسی گسل ها و شکاف های موجود دارد.

۹_ در آخر بیماری کرونا، طاعونی که به جان جهان افتاده است و روح و ذهن و جسم و جان مردم را درگیر خود کرده است بزرگترین مصیبتی است که امروز مردم گرفتار آن شده اند.و البته می بایست از رشادت ها و تلاشهای بی وقفه کادر پزشکی و پرستاری، نظام سلامت و نیروهای مخلص و جهادی که شبانه روز در حال خدمت به مردم هستند نیز تشکر ویژه کرد.سال ۹۸ با همه کاستی هایش تمام شد و ما مانده ایم و مردمی که چشم انتظار تغییرات بزرگی هستند، تغییراتی که بتواند مناسبات ناعادلانه کنونی را تغییر دهد.

مردم ما با امید زنده اند و صحنه های تلخ گذشته را به تجربه ای برای عبور از بحران ها تبدیل کرده و پنجره ای رو به افق آینده گشوده اند.

@eilnews

 

@pegahchb

لینک کوتاه : http://eilnews.ir/?p=3119
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما