دوشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۷

درخواست ورود دادستان به پرونده انتقال آب بهشت آباد

این ستم به انحای مختلف؛ زیر پوشش قانون بر مردم چه در حوزه قضایی؛ چه در حوزه قانون گذاری و چه در حوزه اجرایی و دولتی روا داشته شده است.

درخواست ورود دادستان به پرونده  انتقال آب بهشت آباد

فرهاد رئیسی در گفتگو با خبرنگار ایل نیوز گفت:درخواست شورای اسلامی استان چهارمحال و بختیاری  جهت ورود دادستان استان به پرونده پروژه انتقال آب بهشت آباد در اجرای فرمایش رییس قوه قضاییه مبنی بر لزوم ورود دادستان و روسای دادگستری ها در موضوعاتی که منجر به تضییع حقوق مردم میگردد ارسال شد.

رئیس شورای اسلامی استان چهارمحال و بختیاری طی مکاتبه ای با دادستان استان ضمن یادآوری روز  حماسه ٢۸ فروردین سال ١۳۹۳ و حضور سی هزار نفری مردم استان چهارمحال و بختیاری در مخالفت با پروژه های انتقال آب که با عنوان ” روز چهارمحال و بختیاری ” نام گذاری شده است  گفت: این روز برای مردم استان چهارمحال و بختیاری صرفاً یک روز برای شادی و پاسداشت یک حضور نیست بلکه نمادی است از مطالبه گری های مدنی مردمی؛ که سالها تحت ستم های مختلف بوده اند. از ستم بی آبی؛ تاستم محیط زیستی و توسعه نیافتگی و … . اما متاسفانه باید گفت این ستم به انحای مختلف؛ زیر پوشش قانون بر مردم چه در حوزه قضایی؛ چه در حوزه قانون گذاری و چه در حوزه اجرایی و دولتی روا داشته شده است که به صورت مبسوط شرح آن در ادامه می آید:

۱_ در حوزه مجلس و قانون گذاری شاهد هستیم که ردیف هایی با عنوان مطالعه و اجرا برای پروژه های انتقال آب در جدول طرح های تملک دارایی های سرمایه ای در سال های مختلف قرار می گیرد که به صورت آشکار با مفاد دستور العمل اجرائی ماده ٢۳ قانون الحاقی برخی مواد مربوط به قانون تنظیم بخشی مقرارت مالی مصوب سال ١۳۹۳ و قوانین مشابه پس از آن مغایرت دارد. به عنوان نمونه در تبصره سه ماده سه همین قانون به صراحت اشعار می دارد : پیشنهاد طرح هایی با ماهیت مطالعه و اجرا به صورت همزمان ممنوع است حال آنکه نه نمایندگان مجلس، نه کمسیون تلفیق و نه حتی دیوان محاسبات و دیگر نهادهای نظارتی بابت این تخلف نه به دولت و نه به مجلس هیچ تذکری نمی دهند و جالب تر آنکه شورای محترم نگهبان نیز به لایحه بودجه و ردیف های این چنینی التفاتی نداشته و ندارد و اینجاست که قانون به راحتی توسط قانون گذار کنار گذاشته می شود و طرحی که هنوز مطالعه نشده است در مسیراجرا قرار می گیرد.

۲_ پس از این روند متخلفانه پروژه های خلاف قوانین بالادستی نظیر قانون اساسی، سیاست های کلان محیط زیستی ابلاغی از سوی رهبری و سند چشم انداز پس از تصویب بودجه توسط مجلس به عنوان قانون برای مجریان الزام آور شده و صد البته بدون هیچ مجوز محیط زیستی صرفاً با زور دولت و گروه های ذی نفع همانند پروژه گلاب به صورت مخفیانه اجرا و پیش رفت فیزیکی می کند. در این بین سازمان محیط زیست به عنوان دیده بان و پاسدار محیط زیست با پروژه هایی روبروست که نه توان توقف آن را دارد و نه می تواند مجوز دهد که از آن جمله می توان به سد خرسان؛ سد لیرو و … اشاره کرد.

۳_جالب آن است که با توجه به روندهای شبه قانونی که شرح داده شد دستگاه قضائی یا ورود پیدا نمی کند یا ورود نمایشی دارد که از ان جمله می توان به ورود دستگاه قضایی به پروژه سد کوهرنگ سه و یا پروژه انتقال اب بهشت اباد اشاره کرد .

در ادامه این درخواست مواردی از قبیل تشریح دقیق تر شکل ورود دستگاه مرتبط با دادستانی به تفکیک دو پروژه کوهرنگ سه و بهشت اباد  نیز پرداخته شد.همانطور که واقفید پروژه انتقال آب کوهرنگ سه به دلایل تخلفات متعدد؛ بی توجهی به مفاد مجوز محیط زیستی و همچنین ابطال مجوز محیط زیستی ؛ با شکایت شوراهای شهر و روستای استان چهارمحال و بختیاری و سازمان محیط زیست و پیگیری های کمپین های مردمی تعطیل می شود. اما متاسفانه با ورود مقامات موثردر قوه قضاییه و خارج کردن شکایات مردمی از پرونده با تمدید غیرقانونی مجوز محیط زیستی؛ پروژه بازگشایی می شود. حال انکه با وجود احراز تخلف توسط دستگاه قضایی با وجود دستور موکد حضرتعالی برای رسیدگی به دادستان کوهرنگ و ارائه نتیجه حتی به تخلفات تصریح شده مجری طرح و مدیر عامل آب منطقه ای اصفهان از زمان گشایش پرونده تاکنون هیچ رسیدگی انجام نشده است .

آنچه در پی آمد شرح روندهای به ظاهر قانونی است که تماماً مغایر با قوانین بالادستی نظام، خصوصاً قانون اساسی است.

اگر چه لازمه تضمین اصول قانون اساسی را تشکیل ” دادگاه قانون اساسی ” می دانیم اما از شما تقاضا داریم با استفاده از ظرفیت های قانونی موجود؛ شکایات مردمی از پروژه های انتقال آب نظیر پروژه کوهرنگ سه را در دستور کار قرار دهید. بدیهی است بهره گیری از مکاتبات سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات و … برای تعطیلی و توقف پروژه بهشت اباد به عنوان ابزار اثر گذاری دستگاه قضا برای جلوگیری از اجرای پروژه بهشت آباد موجب امتنان خواهد بود . قبلا از توجه شما نهایت سپاس را داریم.

@eilnews

لینک کوتاه : http://eilnews.ir/?p=3272
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما