یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۸:۲۸

ورود زنان خاکستری به عرصه مطبوعات

به منظور بررسی مشکلات و معضلات اصحاب رسانه میزگردی با عنوان «رسانه‌ها، چالش یا فرصت» در دفتر خبرگزاری فارس با حضور مسؤول سازمان بسیج رسانه و چند تن از فعالان رسانه‌ای در شهرکرد برگزار شد.

به گزارش گروه ایل نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، رسانه‌ها از دیرباز به عنوان رابطان میان مردم و مسؤولان و چشم تیزبین جامعه شناخته شده‌اند، به همین دلیل رسانه یکی از مهم‌ترین ابزارها اجتماعی است که اگر در برخورد با موضوعات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و … دچار انحراف شود، تبعات جبران‌ناپذیری به جامعه تحمیل خواهد کرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص سلامت مطبوعات می‌فرمایند: «مطبوعات یعنی مطبوعات سالم؛ نه لزوماً مطبوعاتی که طرفدار دولت باشند -که من در تقسیم‏‌بندی عرض خواهم کرد- مطبوعاتی که طریق سلامت بپیمایند و بنا بر عناد و بدجنسی نداشته باشند.

این‌گونه مطبوعات، در هر رشته‏‌ای قلم بزنند -سیاسی باشند، فرهنگی باشند، اقتصادی باشند، درباره مسائل خارجی حرف بزنند، در خصوص مسائل داخلی حرف بزنند- و هر کاری که بکنند، به نفع نظام حرکت کرده‏‌اند، چرا؟ چون بر مایه آگاهی مردم می‏‌افزایند».(منبع)

از طرفی جایگاه والا و ارزشمند رسانه‌ها بر کسی پوشیده نیست و اگر مسؤولان کشور می‌خواهند از ظرفیت انکارناپذیر رسانه‌ها برای پیشرفت کشور و اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی استفاده کنند نباید به رسانه‌ها توهین کنند، چراکه دود قبح‌شکنی توهین به رسانه‌ها در نهایت به چشم مردم فرو می‌رود و جامعه آسیب می‌پذیرد.

هرچند بداخلاقی ممکن است در هر دستگاه و نهادی کم یا زیاد وجود داشته باشد نمی‌توان رسانه‌ها را معصوم دانست و باید نقاط ضعف‌شان را با رعایت اخلاق و تقوای الهی و با حفظ شأنیت آن رسانه در مرحله اول گوشزد کرد و در مراحل بعدی می‌توان از راه‌هایی که قانون تعیین کرده است موضوع را پیگیری کرد.

استان چهارمحال و بختیاری در حال حاضر منطبق بر آخرین آمار منتشر شده بالغ بر ۸۰ رسانه اعم از روزنامه، هفته‌نامه، دو هفته‌نامه، ماهنامه، فصلنامه، سالنامه، پایگاه تحلیلی خبری و خبرگزاری دارد و شواهد نشان می‌دهد که غالب این رسانه‌ها در طول مدت فعالیت خود کمترین حواشی را داشته‌اند و مدیران این رسانه‌ها در نظارت و کنترل سلامت رسانه خود موفق عمل کرده‌اند.

برای افزایش اثرگذاری رسانه‌های چهارمحال و بختیاری و بررسی مشکلات و معضلات اصحاب رسانه میزگردی با عنوان «رسانه‌ها، چالش یا فرصت» در دفتر خبرگزاری فارس در شهرکرد برگزار شد که مشروح آن را در زیر می‌خوانید:


میز گرد با موضوع رسانه، چالش یا فرصت- دفتر استانی خبرگزاری فارس

برخی مدیران انتظار دارند مطبوعات بلندگوی عملکردشان باشند

مدیر اجرایی هفته‌نامه زردکوه در چهارمحال و بختیاری گفت: برگزاری چنین میزگردهایی با حضور اصحاب رسانه به شدت احساس می‌شد، چراکه در چنین نشست‌هایی هم‌سویی، همگرایی و هم‌اندیشی را در بین رسانه‌ها گسترش می‌یابد.

مجید برخورداری افزود: اگر مطبوعات استان چهارمحال و بختیاری همگرایی داشته باشند، قطعاً جایگاه مطبوعات و خبرنگار در میان مردم و مسؤولان بالا خواهد رفت.

وی اظهار کرد: متأسفانه در استان چهارمحال و بختیاری مسؤولان از مطبوعات انتظار دارند که بلندگوهای عملکرد مثبت آنها باشند و اخبار و آگهی‌ها را با کمترین قیمت در هفته‌نامه یا روزنامه‌های خود چاپ کنند و اگر خبرهای خوب آنان را کار نکنند از آگهی خبری نیست.

برخی از صاحبان مطبوعات هیچگونه آشنایی با اصول ابتدایی خبرنویسی ندارند

مدیر اجرایی هفته‌نامه زردکوه در چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: باید فکر اساسی به حال برخی از مطبوعات شود، چراکه صاحبان برخی از مطبوعات هیچ اطلاعی از اصول خبرنویسی و رسالت خبر ندارند و حتی شاهد آن هستیم که دفتر کاری نیز ندارند، اما در عین حال آگهی‌ها را به دلایل مختلفی به آنها می‌دهند که حتی آن رسانه هزینه‌ای برای نشر اخبار خود نکرده است.

برخورداری ادامه داد: اگر مطبوعات درست عمل کنند و صحیح اداره شوند، قدرت مطالبه‌گری بالایی دارند و اگر  قوی عمل کنند می‌توانند حتی مدیران ضعیف را به چالش بکشند.


مجید برخورداری- هفته نامه زردکوه

نشست‌های خبری استان نشست‌های گزارش‌نویسی هستند نه مطالبه‌گری

مدیر مسؤول هفته‌نامه عصر قلم با اشاره به اینکه متأسفانه نشست‌های خبری که  برگزار می‌شود بیشتر نشست‌های گزارش‌نویسی و نیم‌نگاهی به هدیه است، اظهار کرد: بارها شده در نشست‌های خبری استان ما مطبوعات مورد توهین قرار گرفتند و هیچ کس نتوانسته اعتراض کند و علت اصلی هم این است که برخی از مدیران و مسؤولان با جایگاه بالای مطبوعات آشنایی ندارند.

ورود زنان خاکستری به عرصه مطبوعات

تقیان تبیین کرد: یکی از مشکلات مهمی که در این عرصه با آن روبرو هستیم، ورود برخی بانوان خاکستری به عرصه مطبوعات است که با پوششی بسیار زننده در برنامه‌ها شرکت می‌کنند و متأسفانه برخی ادارات استان در واگذاری آگهی با این گونه افراد همکاری بیشتری دارند.


مجید تقیان- صاحب امتیاز هفته نامه عصر قلم

عدم نظارت بر فضای مجازی

تقیان با انتقاد از عدم نظارت بر فضای مجازی، گفت: اخیراً کانال‌هایی در فضای مجازی فعال شده‌اند و به انتشار اخبار می‌پردازند و حتی تحلیل ارائه می‌دهند، در حالی که با اصول اولیه خبرنویسی هیچ آشنایی ندارند.

رسانه‌ها پیشانی دولت هستند

هوشیار طهماسبی بیان کرد: در استان چهارمحال و بختیاری هر کسی که می‌خواهد خبرنگار شود یا سرپرستی یک مطبوعاتی را به دست بگیرد، با داشتن حداقل‌های ممکن موفق می‌شود که این بسیار اشتباه است و در برخی استان‌های دیگر این روند بسیار مشکل است، چراکه مطبوعات و اهالی رسانه پیشانی دولت برای مردم هستند و باید با این مسائل به راحتی و آسانی برخورد نشود.

طهماسبی بیان کرد: در کنار حرف‌ها باید عمل هم باشد، باید حرف‌های اینگونه نشست‌ها بیانیه شود و به گوش مسؤولان برسد.

وی توضیح داد: بارها بی‌حرمتی تعداد معدودی از مدیران را علاوه بر مطبوعات نسبت به مدیران کل ادارات هم شنیده‌ایم که این ادبیات زیبنده یک مدیر ارشد نیست.


هوشیار طهماسبی- سردبیر روزنامه دیده بان

لزوم اتحاد رسانه‌های استان چهارمحال و بختیاری

عیسی حیدری با انتقاد از عدم اتحاد رسانه‌ها در استان چهارمحال و بختیاری گفت: حداقل باید این اتحاد در بحث منافع استانی و ملی به دور از نگاه سیاسی در بین رسانه‌های استان دیده شود.

مسؤول سازمان بسیج رسانه چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه یکی از مشکلات مطبوعات ما  تبدیل شدن آنان به روابط عمومی ادارات است، متذکر شد: شاید دلیل این موضوع عدم رعایت عدالت توزیع آگهی‌ها در بین مطبوعات است که برای جبران هزینه‌های رسانه خود باید روابط عمومی ادارات شوند و از مدیران کل و مسؤولان تمجید کنند تا آگهی را دریافت کنند و با این حال نمی‌توان روحیه مطالبه‌گری را از رسانه‌ها انتظار داشت.

وی یادآور شد: پوشش اخبار، تنها وظیفه رسانه نیست، بلکه باید روحیه مطالبه‌گری را در میان خود تقویت کنند، چراکه خبرنگاران و مطبوعات چشمان تیزبین جامعه هستند و  باید نماینده مردم باشند.


عیسی حیدری مسئوول سازمان بسیج رسانه چهارمحال و بختیاری

رسانه‌ها مطالبه‌گری را از مدیران ارشد شروع کنند

وی افزود: زمانی که آگهی‌ها به صورت عادلانه توزیع نشود، مسلماَ برخی‌ها برای نگه داشتن مطبوعات خود نرخ‌شکنی می‌کنند و در این بین به دیگران ضرر می‌رسانند و در اینجا نیز شأن خبرنگار و جایگاه و منزلت یک مطبوعات را زیرسؤال می‌برند.

مسؤول سازمان بسیج رسانه چهارمحال و بختیاری گفت: باید مطالبه‌گری را از مدیران ارشد استان شروع کرد که مسؤولان دیگر ناراحت نشوند و فکر نکنند در این مطالبه‌ها غرضی بوده است، کسی که وارد مطبوعات شده باید بدون در نظر گرفتن اینکه دیگری چرا آگهی گرفته از کجا و چگونه دریافت کرده، درجهت خدمت به مردم کار انجام بدهد.

تعداد مطبوعات بیشتر از حد نیاز جامعه

وی گفت: استان ما ظرفیت همه مطبوعات موجود را ندارد، چراکه این همه خبر وجود ندارد و خیلی‌ها مجبور می‌شوند از اطلاعات دیگران استفاده کنند و در این بین مشکلاتی پیش می‌آید.

حیدری ادامه داد: هزینه کسب خبر بالا است و  اهالی مطبوعات این میزان درآمد برای هزینه کردن ندارند و در نتیجه به جای تخصصی کار کردن به دنبال آگهی هستند.

این مسؤول گفت: لازمه هر کاری وحدت بین مطبوعات و باهم بودن است، اما اگر این مسئله رعایت نشود نه تنها پیشرفت نمی‌کنیم پس‌رفت هم می‌کنیم .

عدم وجود ضمانت شغلی برای خبرنگاران دلیل ضعف عملکرد و بی‌اشتیاقی به انجام رسالت‌هاست

خبرنگار خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه یکی از اصلی‌ترین مشکلات خبرنگاران عدم وجود ضمانت شغلی برای آنهاست، اظهار کرد: متاسفانه خبرنگاران با وجود اینکه شبانه روز در حال پوشش اخبار هستند ولی هیچ ضمانتی برای ادامه شغل خود ندارند نه سابقه‌ای برای آنها ثبت می‌شود و مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر ادامه کار رسانه و خبرنگار مسئله مالی است.

کبری محمدی گفت: شنیدن قول‌های مسؤولان مبنی بر بیمه خبرنگاران و عملی نشدن این قول‌ها و باقی ماندن حرف‌ها به عنوان شعار در این عرصه از دیگر مشکلات مطرح در میان مطبوعات استان است.


کبری محمدی- فعال رسانه ای

عرصه مطبوعات نیازمند نظارت قانونی

محمدی تصریح کرد: اگر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با همکاری بسیج رسانه خبرنگاران اصلی را با کارت و مجوزات قانونی از سایر خبرنویس‌ها، بازاریابان و مسؤولان دفاتر نشریات و خبرنگار نماها جدا کنند و آنان را به ارگان‌های دولتی و غیردولتی معرفی نمایند هیچ‌گاه شاهد این بی‌حرمتی‌ها و قانون‌شکنی‌های بسیار در این عرصه نخواهیم بود.

وی درپایان به مسؤولان پیشنهاد داد: حذف روزنامه‌های ضعیف، نشریات، هفته نامه‌ها ، دو هفته‌نامه و ماهنامه‌های نامنظم و ناکارآمد از میان رسانه‌های فعال و مطالبه‌گر و توجه بیشتر به رسانه‌های فعال و مطرح در استان، تشکیل گروه حقوقی در خانه مطبوعات با حضور کارشناسان و حقوق‌دانان آشنا به قانون مطبوعات، تشکیل تیم نظارت بر کارکرد مطبوعات و بررسی هویت افراد جدیدالورود به عرصه رسانه راهکارهای دیگری برای حل مشکلات مطرح در میان مطبوعات است.

 

لینک کوتاه : http://eilnews.ir/?p=375
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما