یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۸:۴۰

آزاد راه لردگان -اهواز عملیاتی می شود.

مطالعات امکان‌سنجی ساخت آزادراه ۲۷۱ کیلومتری اهواز-ایذه-دهدز-لردگان انجام شده و هفته پیش توافق اولیه با یک شرکت چینی برای ساخت قطعه‌ای از این پروژه به طول ۱۲۰ کیلومتر انجام شده است.

به گزارش ایل نیوز  به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ، منوچهر رحمانی، مدیر کل راه و شهرسازی استان خوزستان عنوان نمود: مطالعات امکان‌سنجی ساخت آزادراه ۲۷۱ کیلومتری اهواز-ایذه-دهدز توسط شرکت مشاوران ره‌آورد انجام شده و درمرحله جذب سرمایه‌گذار هستیم.

رحمانی افزود: هفته پیش با یک شرکت چینی برای ساخت قطعه‌ای از این پروژه از ایذه به دهلران به توافق اولیه رسیده‌ایم که برآورد هزینه این بخش ۲۴۰۰ میلیارد تومان است.

آزادراه اهواز لردگان

در این زمینه دانش آتشی، مشاور مطالعاتی آزادراه اهواز-ایذه-دهدز-لردگان به خبرنگار ما گفت: هدف اصلی از ساخت محور آزادراهی بین اهواز – دهدز و لردگان در استان خوزستان و در ادامه استان چهارمحال و بختیاری نیل به اهدافی همچون کاهش هزینه کاربران (کاهش هزینه عملیاتی ترافیک جذب شده و انتقال یافته به این راه )‌، افزایش فایده در مناطقی که راه جدید از آنها عبور می‌کند‌، توسعه اقتصادی و اجتماعی منطقه طـرح‌، کوتاه‌تر شدن مسیر، کاهش زمان سفر، افزایش ایمنی محور و کاهش تصادفات است.

آتشی افزود: آزادراه از شهرستان اهواز در استان خوزستان شروع و پس از عبور از شهرستان‌های ایذه و دهدز در شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری خاتمه می‌یابد و ادامه آن در حال حاضـر بـه صـورت یک بزرگراه چهارخطه به طول ۲۰۰ کیلومتر به اصفهان می‌پیوندد.

مشاور مطالعاتی آزادراه اهواز-ایذه-دهدز-لردگان دربیان اهمیت منطقه‌ای این پروژه توضیح داد: در حال حاضر ارتباط بین شهر اهواز و دهدز از طریق محور اهواز – سه راهی کوپال – هفتگل –باغملک – ایذه – دهدز صورت می‌گیـرد. ایـن محور حـد فاصل اهواز – سه راهی کوپال دارای مشخصات مطلوبی است و از سه راهی کوپال تا دهدز (به‌خصـوص قطعـه ایـذه – دهـدز – لردگـان)مشخصات مناسب نیست و احداث آزادراه علاوه بر تردد ایمن و روان در این محور توسعه اقتصادی و اجتماعی منطقه طرح را به همراه خواهد داشت. طول محور موجود در محور اهواز – سه راهی کوپال – هفتگل – باغملک – ایذه – دهدز – لردگان حدود ۳۲۰ کیلومتر است که با احداث آزادراه این طـول حـدود ۵۰ کیلومتر کاهش و به ۲۷۱ کیلومتر تقلیل می‌یابد. همچنین میانگین سرعت طرح و حرکت از ۶۰ کیلومتر بر ساعت به ۹۵ کیلومتر بر سـاعت افـزایش مـی‌یابـد و مشخصـات هندسی آن نیز بهبود چشمگیری می‌یابد. استان خوزستان دارای قابلیت‌های فراوانی در کشـاورزی‌، دامـداری‌، شـیلات‌، صـنعت ومعدن و دارای جاذبه‌هائی طبیعی‌، گردشگری‌، تاریخی و مذهبی است بنابراین احداث آزادراه اهواز – ایذه – دهدز – لردگان می‌تواند نقـش مهمـی در توسـعه منطقـه و همچنـین استان داشته باشد.

وی افزود: از جمله جاذبه‌های گردشگری در طول محور می‌توان به دریاچه‌ها و مناطق دیـدنی سدهای کارون ۳ و ۴ و سدهای خرسان ۱ و ۲ اشاره کرد که این امر می‌تواند تمایل استفاده از این آزادراه را بیشتر کند.

اهمیت‌های فرامنطقه‌ای آزادراه

آتشی دربیان اهمیت‌های فرامنطقه‌ای این آزادراه توضیح داد: در حال حاضر ارتباط بین شهر اهواز‌، مرکز استان‌های واقع در مرکز‌، شرق‌، شمال و شمال شـرقی با مسیرهایی به صورت راه اصلی و با کیفیت بعضاً نامناسب و ایمنی پایین تا استان اصـفهان انجام میگیرد‌. تقاضای بالای سفر بین استان خوزستان و نواحی مذکور‌، وجود مراکز صنعتی و اقتصـادی و نیـزگشایش بازارچه‌های مرزی و ارتباط ترانزیت با کشور عراق  بر لزوم تامین مسیر مناسب و بـا کیفیت تردد بالا برای ارتباط این استان و مناطق مرکزی کشور را تاکید می‌کند. آزادراه اهواز – دهدز – لردگان در صورت احداث میتواند اصلیترین محـور ارتبـاطی اسـتان خوزستان به مرکز کشور (استان‌های چهار محال و بختیاری‌، یزد‌، قم و اصفهان) تلقی شود. همچنین بـا بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد در حال حاضر جهت تردد از اهواز به سمت اصـفهان دو محـوراصلی اهواز – هفتگل – باغملک – ایذه – لردگان – بروجن – مبارکه – اصفهان و اهواز – اندیمشک – پل زال – خرم آباد – الیگودرز – نجف آباد – اصفهان مورداستفاده قرار می‌گیرد که اولی علاوه بر کارکرد منطقه‌ای‌، کارکرد فرامنطقـه‌ای نیـز دارد. ایـن محـور درون اسـتان خوزستان قرار دارد و برآورد می‌ِشود در صورت احداث آزادراه به‌ دلیل بالا رفتن مشخصـات هندسـی وکاهش زمان سفر بخشی از ترافیکی که قصد عزیمت به اصفهان را دارند جذب آزادراه می‌شود. محـوردوم نیزکارکرد فرامنطقه‌ای دارد‌ و برآورد شد پس از ساخت آزادراه بـه‌ دلیل بـالا رفـتن مشخصـات هندسی و کاهش زمان سفر بخشی از ترافیک این محور جذب آزادراه می‌شود.

مشاور مطالعاتی آزادراه اهواز-لردگان افزود: از بین گزینه‌های مطالعه شده گزینه انتخابی ۲۷۱ کیلومتر طول دارد و دارای ۱۵ هزار و ۷۰۰ متر تونل، هزار متر پل بزرگ رودخانه‌ای، ۲۴۰۰ متر پل بزرگ دره‌ای و هشت تقاطع غیرهمسطح است که هزینه احداث درمجموع ۲۸ میلیون و ۴۹ هزار و ۳۰۹ میلیون ریال است.

لینک کوتاه : http://eilnews.ir/?p=395
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما