شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۹:۵۳

توزیع برگی روزنامه و …..

بقلم؛ جمشید قاسمی

هفدهم مرداد را روز خبرنگار نامیدند و به روال متعارف مناسبت ها ، پیام های تبریک و یادآوری در فضای مجازی و مطبوعاتی رد و بدل گردید و عزیزانی بنده را مورد تفقد قرار داده و تنی چند ، از سابقه فعالیت های مطبوعاتی و … پرسیدند و اصرار به همکاری و فعالیت رسانه ای داشتند .
نوشتن و گفتن و تبیین نقش و جایگاه رسانه‌ها و خبرنگاران و مطبوعات ( رسانه) بعنوان رکن چهارم دموکراسی و از مولفه ها و ضامن حکمرانی خوب و همینطور اهمیت و تاثیرات محلی ، منطقه ای ، محتاج شرایط و مجال بیشتریست.
از طرفی توسعه و پیدایش تکنولوژی و فضای مجازی و تکثر و تنوع رسانه‌ها و شبه رسانه‌ها ی دیداری و شنیداری و تحولات حاصل از آن ، چنان شتابان است که حرفه‌ای و بروز بودن و تمرکز و از همه مهمتر عشق و علاقه و اشتغال تمام وقت مقتضا و پیش نیاز ورود و فعالیت در این عرصه می باشد .
از سوئی دیگر ، واقعیت و حقیقت این است که شأن و ساحت و قدر و تقدس قلم و خبر و خبرنگار بسان بسیاری دیگر از جایگاه و قداست های فرهنگی ، اجتماعی و شغلی ، تغییر و تخفیف یافت و مسائل و مشکلات و تبعات فعالیت رسانه ای چنان روز افزون است که علاقه‌مند به فعالیت ، باید اسفندیار گونه روئین تن باشد.

ذکر این نکات به معنا و نیت دلسرد کردن نیست و قصد نمایاندن جایگاه رفیع و ارزنده خبر و خبرنگار است و از باب« عیب می جمله چو گفتی هنرش نیز بگو » بارها در جمع جوانان تاکید کردم ، فارغ از اوضاع سیاسی و ملی ،
و از منظر محلی ، اگر در یک استان و یا شهرستان ، فقط و فقط چند جوان بصورت حرفه ای و تخصصی فعالیت خبری و رسانه‌ای نمایند ، نتیجه و خروجی فعالیتهایشان از همه مسئولین و مقامات بیشتر و بهتر و موثرتر خواهد بود ، و خدا را شکر ، جوانان زیادی در سه دهستان و در این عرصه فعالند و روز بروز کمیت و کیفیت فعالیتشان بیشتر میشود .
بد نیست برای مقایسه وضعیت روزگاری نه چندان دور ( در اواخر دهه شصت ) لردگان ( سه دهستان) خاطره ای نقل شود :
آن سالها در راستای فعالیتهای فرهنگی و خبری و توزیع نشریات ، نمایندگی و بعضاً دفاتر مطبوعات و خبرگزاری و … بر عهده داشتم (و دوست عزیزم ، جناب آقای رضا بامیری نمایندگی موسسه اطلاعات ) و برای توزیع روزنامه و … یک نفر موزع بکار گرفته شد تا روزنامه مشترکین را تحویل دهد و … ، همانطوری که مستحضرید ، روزنامه ها ۸ یا ۱۶ یا ۲۴ صحفه داشتند ، اما این بنده خدا در روز اول ، روزنامه ۲۴ صفحه ای را برگ برگ کرده و ….
و یا خبرنامه محلی را با استفاده از برچسب های حروف برگردان و با هزار مکافات تکثیر می کردیم .
بهر حال مطبوعات در لردگان هم متاثر از اوضاع کل کشور بود و زمستان و بهار داشت و بعدها نشریاتی محلی با چاپ های فصلی و مقطعی داشتیم .
الان هر گوشی تلفن می تواند یک رسانه حرفه‌ای و هر علاقه‌مند یک خبرنگار باشد و چنانچه فعالین آموزشها و هماهنگی های اولیه و مقدماتی و … را داشته باشند ، می توانند نقش و تاثیر بسزائی ایفا نمایند.
با سپاس از همه عزیزانی که یادشان بود که امثال بنده هم در عرصه‌های خبری و روزنامه نگاری قدمی برداشتیم .

لینک کوتاه : http://eilnews.ir/?p=4698
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما