سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۲

سهم طوایف بختیاری از بزرگترین سازه خاورمیان

حواشی رودخانه کارون که تقریبا سرتاسر منطقه را در بر می‌گیرد از موجبات شگفتی طبیعت این حوزه به شمار می‌آید، حواشی این رود خروشان قرارگاه آبادی‌ها و اتراقگاه‌های طوایف ایل بختیاری است و نبض حیات اجتماعی و اقتصادی آن‌ها محسوب می‌شود.

به گزارش  ایل نیوز به نقل از تسنیم ، جاذبه‌های طبیعی، مردم شناسی، اکوتوریسمی و باستان‌شناسی هر منطقه عوامل بسیار مهمی در جذب سرمایه‌های انسانی و اجتماعی آن منطقه محسوب می‌شوند. دریاچه زیبای سد کارون ۴ نیز دارای پتانسیل‌های بسیار زیادی است که می‌تواند توجه بسیاری از ایرانگردان، جهانگردان و علاقه‌مندان به آثار باستانی و طبیعی را به خود جلب نماید. سد قوسی ـ وزنی کارون ۴ و نیروگاه آن بر روی رودخانه کارون در استان چهارمحال و بختیاری در فاصله حدود ۱۸۰ کیلومتری جنوب غرب شهرکرد، بالادست تلاقی ۲ رودخانه کارون و مُنج واقع شده است.

سهم طوایف بختیاری از بزرگترین سازه خاورمیان

سهم طوایف بختیاری از بزرگترین سازه خاورمیان

هدف از احداث این سد تولید انرژی برق ـ آبی و کنترل جریانات سطحی بالادست است که با ارتفاع ۲۲۲  متر از پی بلندترین سد ایران است. طول تاج سد ۵٫ ۵۷۴ متر و ضخامت آن در تاج و پی به ترتیب ۷ متر و ۱۱۸ متر است. قلمروهای غربی و جنوب غربی منطقه مشتمل بر نواحی لردگان، خانمیرزا، فلارد و جنوب بازفت که سرشاخه‌های متعدد رودخانه کارون در آن‌ها جریان دارد دارای استعداد قابل ملاحظه‌ای برای توسعه گردشگری هستند.

سهم طوایف بختیاری از بزرگترین سازه خاورمیان

سهم طوایف بختیاری از بزرگترین سازه خاورمیان

در این ناحیه چندین عنصر ارزشمند گردشگاهی به موازات هم و در کنار یکدیگر قرار دارند که شامل آب و هوای مناسب در فصل زمستان، شبکه گسترده سرشاخه‌های کارون، نزدیکی و دسترسی مناسب به خوزستان از طریق جاده‌های آسفالت و وجود جنگل‌های نسبتا متراکم بلوط در حواشی مسیرهای اصلی است.

سهم طوایف بختیاری از بزرگترین سازه خاورمیان

سهم طوایف بختیاری از بزرگترین سازه خاورمیان

حواشی رودخانه کارون که تقریبا سرتاسر منطقه را در بر می‌گیرد از موجبات شگفتی طبیعت این حوزه به شمار می‌آید. حواشی این رود خروشان قرارگاه آبادی‌ها و اتراقگاه‌های طوایف ایل بختیاری است و نبض حیات اجتماعی و اقتصادی آن‌ها محسوب می‌شود. این رودخانه از دره شگفت انگیزی عبور می‌کند که عمده نقاط آن را جنگل‌های بلوط فرا گرفته‌اند و در ترکیب با جریان رود و کوه مناظر بدیعی را عرضه می‌دارد. امکانات ماهیگیری، قایقرانی، شنا و استراحتگاه‌های اطراف آن همراه با فضاهای عشایری، جاذبه‌های سیاحتی آن را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد.

سهم طوایف بختیاری از بزرگترین سازه خاورمیان

سهم طوایف بختیاری از بزرگترین سازه خاورمیان

مسیر این رودخانه با زنجیره‌ای از رودها و چشمه‌های پیوسته به آن به تنهایی قادر است به عنوان یک قطب جهانگردی تجهیز و مورد بهره‌برداری قرار گیرد. از جمله بهترین این مناظر را در مسیر جاده شهرکرد – خوزستان در روستای دوپلان ۱۱۰ کیلومتری شهرکرد می‌توان مشاهده کرد. دریاچه آرام، زمینه را برای انجام ورزش‌های آبی فراهم نموده و روستاهای کنار رودخانه به علت برخورداری از اکوسیستم طبیعی و چشم‌انداز بسیار زیبا همه ساله پذیرای گردشگران و علاقه‌مندان به محیط طبیعی هستند، جاذبه‌هایی چون جنگل هلن، کاروانسرای شلیل، پل سیمی دوپلان، آبشار دره عشق و شالیزارهای روستاهای اطراف در مسیر سفر به این دریاچه قرار دارند.

در این راستا ایجاد ساز‌ه‌های گردشگری در ساحل دریاچه سد کارون ۴ و ایجاد دهکده توریستی و ساخت کمپ‌های اقامتی و پارک جنگلی می‌تواند در توسعه گردشگری روستایی منطقه مؤثر واقع شود و به لحاظ اقتصادی برای مردم روستا سودمند باشد. در دریاچه سد کارون ۴، حمل و نقل آبی برای ورود عشایر از منطقه قشلاق به ییلاق به وسیله لِنج و قایق صورت می‌گیرد. این امر نیز خود منظرهای زیبا برای جلب گردشگران فراهم کرده است. بزرگترین سازه فلزی خاورمیانه بر روی دریاچه سد کارون ۴ ساخته شده است.

 

لینک کوتاه : http://eilnews.ir/?p=50
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما