شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۷

ملت قاتل ،ملت مقتول

واژه ی قتل، ترسناک ترین واژه ای است که گوش بشر سالهاست درد شنیدن آن و چشمش زجر دیدن آن را تجربه کرده و خواهند کرد.

ملت قاتل ،ملت مقتول

بقلم : قدرت اله جلیل پیران

واژه ی قتل، ترسناک ترین واژه ای است که گوش بشر سالهاست درد شنیدن آن و چشمش زجر دیدن آن را تجربه کرده و خواهند کرد.

‼️لطفا پنج دقیقه صبرکنید و تا انتهای مطلب بروید‼️
صحبت از قتل که به میان می آید،موی از تن قریب به اتفاق انسانها سیخ و آه از نهاد آنها بلند میشود.ذهن ما با شنیدن واژه ی قتل، ناخود آگاه به سمت یک انسانی میرود که کشته شد و یک انسان دیگری که وی را کشت.ناخود آگاه ذهن ما هم ناخود آگاه،شروع به فرضیه چینی کرده و نهایتا به نتیجه ای خیالی نیز میرسد.
سوال ؟ آیا میشود که با شنیدن واژه ی قتل، ما بعنوان یک انسان،خود را قاتل فرض کنیم؟
آیا میشود ما با شنیدن واژه ی قتل خود را مقتول فرض کنیم؟
دروهله ی اول اکثریت در جواب خواهند گفت خیر،چون هیچ انسانی دوست ندارد قاتل باشد وهیچ انسانی هم دوست ندارد مقتول باشد،چرا که نتیجه ی هردو عنوانِ منفور،از دست دادن مهمترین نعمت الهی، یعنی زندگی است.
چشم ها را ببندید و فرض کنید در جامعه ی خود و در بین مردم شهر و محل کار وزندگی خود هستید.در ظاهر از لحاظ جسمی سالمید و هیچ نشانی که نشان بدهد شما مریض هستید هم ندارید.با دیگران خوش وبش می کنید،دست به سطوح می زنید،آزادانه نفس می کشید،دیگران و اجسام را لمس می کنید و همه چیز عادیست.
این محیط متشکل از پیرمرد و پیرزن وجوان و بچه ها وسالم ومریض هست.
یک نفر به شما می رسد و یقه شما رو محکم می چسبد و می گوید شما قاتلید!!‼️چون ماسک نزدید،چون فاصله اجتماعی را رعایت نمی کنید،چون موقع عطسه دستمال جلوی بینی نگرفتید و…
یک نفر دیگر به شما می رسد و می گوید شما مقتولید‼️چون ماسک نزدید،چون فاصله اجتماعی رو رعایت نکردید،چون بدون دلیل در جای شلوغ حاضر شدید،چون با دیگران دست دادید و.‌..
عکس العمل شما در مواجهه با این حالات چیست؟پوزخند؟اخم؟عصبانیت؟ترس؟نگرانی؟خنده؟نگاه عاقل اندر سفیه؟دعوا؟یا….
بله هموطن،شما در آن واحد هم قاتلید وهم مقتول.در موقعیت فعلی وبا وجود گریبانگیر بودن تمام کشور ما با ویروس کرونا،هریک از ما در آن واحد می توانیم قاتل باشیم یا مقتول،وقتی ما پروتکل ها و موازین بهداشتی را رعایت نمی کنیم و بالقوه حامل وناقل ویروس باشیم،به این دلیل که سبب انتقال ویروس به فرد یا افراد دیگری میشویم،قاتل هستیم.
در حقوق جزا یکی از مکانیسم های تحقق جرم قتل رابطه ی سببیت هست که در این رابطه اگرچه قاتل مستقیما عمل یا ضربه یا اقدامی که منجر به قتل شود را انجام نمی دهد ولی از باب تسبیب(ایجاد زمینه وامکان وقوع امری که منجر به قتل شود) باعث وقوع قتل میشود،حال وقتی فردی ناقل هست و بدون توجه و بدون رعایت موازین بهداشتی وارد اجتماع میشود و ویروس کرونا را به دیگران منتقل می کند،آیا قاتل نیست؟آیا اقدامات وی اعم از حضور در اجتماع با وجود ناقلیت و عدم رعایت موازین بهداشتی وانتقال خاموش ویروس به دیگران اسباب وقوع قتل نیستند؟به زعم بنده هستند‌!
تک تک ما همزمانی که می توانیم قاتل باشیم،می توانیم مقتول هم باشیم.بدون ماسک،بدون رعایت فاصله،بدون رعایت موازین و‌.‌..وارد جامعه میشویم.ویروس کرونا ناشناخته و دارای ابعاد مختلف و ناشناخته ای است که برای کوچک و بزرگ،سالم و مریض،زن ومرد… امکان منتهی شدن به مرگ را دارد.طبق شنیده ها وتحقیقات این ویروس روزها در بدن انسان لانه می کند و به مرور محیط بدن میزبان را تسخیر تا وی را ناگهان از پا در بیاورد.پس وقتی که همه مردم در معرض خطر هستند و هریک میتواند ناقل باشد و مبتلا هم بشوند،بالقوه همه میتوانند مقتولینی واقع شوند که در معرض و محیط پیرامون قاتلینِ سببی قرار گرفتند.
بنا براین در شرایط امروز جامعه ما اگر تک تک مردم موازین بهداشتی را رعایت نکنند،در آن واحد هم می توانند قاتل باشند و هم می توانند مقتول باشند.شاید هر یک از ما مطلع نباشیم که در حال انجام و اجرای نقش یک قاتل هستیم ویا ندانیم که در حال حمل هیبت و هیکل یک مقتولی هستیم که هر آن امکان دارد،به قتل برسد ولی این واقعیت ها امروزه در جامعه ما ساری وجاری هستند.
جهل،لجاجت،غفلت،نبود امکانات،اجبار و…از جمله دلایلی هستند که زمینه ساز قاتل بودن یا مقتول شدن هر یک از ما می توانند باشند.
بیایید در انتهای این مطلب کمی،فقط کمی مکث کنیم و به این نکته فکر کنیم که مبادا ما سبب قتل انسان یا انسان هایی شویم!مبادا امروز و فردا ما مقتولِ اسباب و دلایلی شویم که دیگران می توانند بوجود آورند.
بدون تعارف امکانات و توان حاکمیت برای مصونیت تک تک ما کفایت نمی کند و چاره ی کار تنها در دست خودماست که انتخاب کنیم قاتل باشیم یا نباشیم،انتخاب کنیم که مقتول واقع شویم یا نشویم…..
بیایید با کمی توجه نه قاتل شویم و نه مقتول…

@eilnews

لینک کوتاه : http://eilnews.ir/?p=5065
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما