یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۶

لزوم افزایش تعداد نمایندگان چهارمحال و بختیاری در مجلس به ۶نفر

بقلم:سردبیر

بر اساس اصل شصت و چهارم قانون اساسی تعداد نمایندگان هر ۱۰ سال یکبار با در نظر گرفتن عوامل انسانی، سیاسی، جغرافیایی و نظایر آنها حداکثر تا بیست نفر  می‌تواند اضافه شود.

عده نمایندگان مجلس شورای اسلامی دویست و هفتاد نفر است و از تاریخ همه پرسی سال یک هزار و سیصد و شصت و هشت هجری شمسی در سال ۱۳۷۸ تعداد نمایندگان از ۲۷۰ به ۲۹۰ نماینده افزایش یافت ، اما این افزایش درسال ۱۳۸۸ حاصل نشد.

در آخرین طرحی که در سال ۱۳۹۸ر مجلس دهم مطرح شد، استان‌‎ چهارمحال و بختیاری بدون افزایش تعداد نمایندگان باقی می‌ماند و فقط حوزه‌های انتخابیه آن‌ اصلاح می‌شد.اما عمر مجلس دهم برای تصویب این طرح کفاف نداد تا مجلس یازدهم در بدو شروع به فعالیت خود به این طرح ورود نماید.

خوشبختانه با توجه به حضور دکتر حسین بامیری در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور،به نظر می رسد در همین ابتدای کار باید افزوده شدن یک نماینده به حوزه انتخابیه کافک (کوهرنگ،اردل،فارسان،کیار) را در طرح جدید قطعی دانست.

برخی از موثرین استان ،حتی پا را فراتر نهاده و بمنظور افزایش قدرت چانی زنی نیروهای سیاسی استان و بالابردن توان دفاع از منابع آب و خاک این قلمرو و با توجه به اینکه در سال ۱۳۸۸ افزایش تعداد نمایندگان صورت نگرفته است در تلاشند تا علاوه بر حوزه کافک یک نماینده دیگر  نیزبه این طرح اضافه نمایند.

اگر شما نیز فکر می کنید افزایش تعداد نمایندگان استان ،قدرت لابی گری و چانه زنی ما را در دفاع از منابع آبی بالا خواهد برد به لینک زیر مراجعه و نظرات خود را  با رعایت قوانین رسانه درج نمایید.

www.eilnews.ir

@eilnews

لینک کوتاه : http://eilnews.ir/?p=5140
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. قنبرعلی رضویان گفت:

  موافق با اضاف کردن نماینده گان

 2. سیاوش حسین پور گفت:

  استان چهارمحال و بختیاری یکی از بهترین مناطق خوش آب و هوای کشور است با داشتن جاذبه های گردشگری و پتانسیل کشاورزی نوین، که پذیرش جمعیت در کنار محیط زیست سالم و آب شرب فراوان.
  توسعه همه جانبه استان بسته به پشتیبانی نمایندگان مردمی قوی از دل زاگرس مرکزی است.

 3. مقصودجنجال گفت:

  سالهاست که قراره یک نماینده به حوزه کافک ویک نماینده به حوزه شهرکرد,بن,سامان,اضافه شود,ولی متأسفانه تا کنون این مهم انجام نشده است.
  لذا از نمایندگان محترم استان درمجلس واستاندار محترم استان خواهشمند هستیم به جد پیگیر این مطالبه به حق مردم استان باشند.

 4. سعیدی گفت:

  برای حوزه اردل-فارسان-کیار و کوهرنگ باید یک نماینده دیگر اضافه شود و برای شهرکرد و بن و سامان هم یک نماینده دیگر اضافه شود.

 5. ایمان میرزایی گفت:

  حالا در مورد استان ما هیچی که نگن اینها چونه زنی می‌کنن. شما به نمایندگان خراسان رضوی نگاه کنید که ۱۸ تاست. خراسان شمالی و جنوبی هر کدوم فقط ۴ تا دارن. نگاه کنید به عدالت اینها. تهران ۳۵ تا داره. اصفهان ۱۹ تا داره. اون وقت کهگیلیویه و بویر احمد و ایلام ۳ تا داره. آقا یه فکر به حال استان‌های محروم بکنن نمایندگان ما. چانه زنی استان ما فاجعه است، مگر ۴ تا نماینده چندتا کار رو می‌تونن پی‌گیری کنن؟

دیدگاه شما