دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۷

آنفلوانزای حاد پرندگان در تالابهای چهارمحال وبختیاری مشاهده نشد

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال وبختیاری گفت: موردی از آنفلوانزای حاد پرندگان در پرنده های مهاجری که به تالابهای استان مهاجرت کردند ، مشاهده و گزارش نشده است.

آنفلوانزای حاد پرندگان در تالابهای چهارمحال وبختیاری مشاهده نشد

به گزارش ایل نیوز ،شهرام احمدی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به اینکه تالاب های بین المللی چغاخور و گندمان در شهرستان بروجن استان چهارمحال وبختیاری یکی از مکانهای زمستانگردی پرندگان مهاجر از مناطق سیبری و آسیای میانه است تا کنون هیچ گونه گزارشی مبنی بر آنفلوانزا حاد پرندگان مشاهده نشده است.
وی گفت: هم اینک اکیپ های گشت مشترک محیط زیست و دامپزشکی در تالابهای استان فعال هستند.
وی با اشاره به اینکه مرگ و میر تعدادی از پرندگان در حاشیه تالابها و آبگیر ها اتفاق افتاده است،افزود: این مرگ و میرها عادی است و براساس بررسی علایم پرندگان و آزمایش های انجام شده، هیچ گونه از مرگ و میر پرندگان به دلیل آنفلوانزای حاد پرندگان نبوده است.
احمدی از فرود بیش از ۱۵۰ هزار پرنده مهاجر از گونه های آبزی و کنار آبزی در تالاب های چغاخور و گندمان استان برای زمستان گذرانی خبر داد و گفت: امسال بیشترین میزان مهاجرت پرندگان در این تالابها ثبت شده است.
وی از مردم و حاشیه نیشنان تالابها خواست تا هرگونه مرگ و میر پرندگان در حاشیه تالاب ها و آبگیرها را به محیط زیست استان و شهرستان اعلام کنند و از دست زدن به لاشه پرندگان و همچنین شکار پرندگان خودداری کنند.
تالاب بین المللی گندمان در نزدیکی شهر گندمان از توابع شهرستان بروجن قرار دارد و این تالاب در لیست ۱۰ تالاب برتر پرنده نگری در ایران است که در دفتر بین‌المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن ثبت شده است.
تالاب بین المللی چغاخور با مساحت یکهزار و ۵۰۰ هکتار و منطقه شکار ممنوع پیرامون این تالاب یکهزار هکتار و تالاب گندمان با یکهزار و ۷۰ هکتار مساحت در نزدیکی تالاب چغاخور قرار گرفته و با ۲ هزار و ۲۱۹ متر ارتفاع از سطح دریا، بلندترین تالاب کشور است.

لینک کوتاه : http://eilnews.ir/?p=630
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما