پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۹

باران ذخایر برف را آب کرد/ تشدید کم آبی در کارون و زاینده رود

بارش شدید باران در شهرستان کوهرنگ چهارمحال و بختیاری موجب آب شدن ذخایر برف رودخانه های کارون و زاینده رود شد و کم آبی برای کارون و زاینده رود در سالجاری تشدید شد.

باران ذخایر برف را آب کرد/ تشدید کم آبی در کارون و زاینده رود

به گزارش ایل نیوز،استان چهارمحال و بختیاری از استان های کوهستانی و پر بارش کشور است که سرچشمه دو رودخانه مهم کشور یعنی زاینده رود و کارون محسوب می شود.

شهرستان کوهرنگ مهمترین شهرستان پر بارش این استان است که این دو رودخانه مهم کشور از این شهرستان سرچشمه می گیرند. آب شدن برف در ارتفاعات این شهرستان، که گاه ارتفاع آن به چندین متر می رسد در طول سال، آب اصلی این دو رودخانه را تأمین می کند.

اما امسال در حالی که باید مطابق سال های پیش در این ماه ارتفاع برف در کوهرنگ حداقل ۷۰ سانتیمتر باشد با بارش شدید باران در این منطقه طی روز های گذشته تمام ذخایر برفی منطقه آب شد.

بارش باران برای اولین بار در این منطقه در فصل زمستان گزارش شده است که پدید بسیار عجیب و شگفت انگیزی به شمار می رود.

هم اکنون با بارش شدید باران برف های منطقه آب شدند و زاینده رود که سال های گذشته با مشکلات مختلفی همچون کم آبی و خشک شدن در پایین دست رو به رو بوده است در صورت نبارید برف طی روز های  زمستان در این استان، وضعیت نگران کننده ای در سال آینده خواهد داشت.

در کوهرنگ ۲۱۵ میلیمتر باران باریده است که متاسفانه تمام برف ۵۰ سانتی متری این منطقه را آب کرده استمدیر کل هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری در این زمینه اعلام نمود: با اشاره به اینکه برف با ارتفاع ۵۰ سانتی متری ارتفاعات کوهرنگ در پی بارش باران هفته جاری آب شده است، گفت: بارش شدید باران در دی ماه در شهرستان کوهرنگ که پدیده ای جدید بوده است موجب آب شدن تمام ذخایر برفی این منطقه شده است.

شاهرخ پارسا عنوان کرد: در کوهرنگ ۲۱۵ میلیمتر باران باریده است که متاسفانه تمام برف ۵۰ سانتی متری این منطقه را آب کرده است.

وی تاکید کرد: شهرستان کوهرنگ مهمترین شهرستان تامین کننده آب رودخانه های زاینده رود، کارون و دز است و ذخیره گاه برفی این رودخانه ها در شهرستان کوهرنگ واقع شده است.

مدیر کل هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری ادامه داد: متاسفانه با بارش شدید باران ذخایر برفی این رودخانه ها از بین رفته است.

لینک کوتاه : http://eilnews.ir/?p=654
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما