چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۵

مال کنون ایل ثبت ملی شد

کوچ عشایر بختیاری در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

مال کنون ایل ثبت ملی شد

به گزارش ایل نیوز،مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: کوچ عشایر بختیاری استان در ۲ گروه عادت و رسوم اجتماعی و آیین ها و جشن ها، ۶ دی ماه جاری و به عنوان یک اثر میراث ناملموس، به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد.

بهمن عسگری افزود: قوم بختیاری از ۲ ایل اصلی چهار لنگ و هفت لنگ تشکیل شده که با وجود یک جانشین شدن بخش اعظم طوایف این قوم، هنوز کوچ تاریخی آنان در استان های چهارمحال و بختیاری، خوزستان و لرستان و بخش هایی از استان های اصفهان، فارس و کهگیلویه و بویر احمد جریان دارد.

وی با بیان واگذاری بررسی این پرونده از سوی سازمان مرکزی به سه استان چهارمحال و بختیاری، لرستان و خوزستان اضافه کرد: پس از تهیه پرونده و بررسی های کارشناسی انجام شده از سال ۹۳ در چهارمحال و بختیاری و ارسال به اداره کل ثبت آثار سازمان، نهایتاً به نام این استان ثبت ملی شد.

به گفته عسگری؛ در همین تاریخ و بر اساس مصوبه شورای عالی سیاستگذاری ثبت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، «فنون تهیه سیاه چادر (بُهون)»، «فنون ساخت شیر سنگی» و «آیین شاهنامه خوانی» استان چهارمحال و بختیاری نیز به عنوان ۳ میراث ناملموس در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

استان چهارمحال و بختیاری، بعد از فارس دومین استان عشایر نشین کشور است.

جمعیت عشایری این استان، حدود ۶۲.۱۰ درصد جمعیت عشایری کشور و ۵.۱۰ درصد جمعیت استان را تشکیل می ده

لینک کوتاه : http://eilnews.ir/?p=815
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما