پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۹

کرفس؛ گونه‌ای در حال انقراض

رییس امور فنی مرتع‌ و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: گونه گیاهی “کلوس” در چهارمحال و بختیاری به دلیل بهره‌برداری‌های غیرمجاز در حال انقراض است.

کرفس؛ گونه‌ای در حال انقراض

به گزارش ایل نیوز ،رییس امور فنی مرتع‌ و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: گونه گیاهی “کلوس” در چهارمحال و بختیاری به دلیل بهره‌برداری‌های غیرمجاز در حال انقراض است.

فرزاد مردانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا  اظهار کرد: حدود یک هزار و ۳۵۰ گونه گیاهی در استان وجود دارد که حدود ۳۰۰ گونه آن دارویی و صنعتی است.

وی با اشاره به اینکه بهره‌برداری‌های غیرمجاز در استان باعث منقرض شدن کلوس می‌شود، تصریح کرد: معمولاً دام در ابتدای چرا، گونه‌های خوش‌خوراک را مصرف کرده و به همین دلیل تعداد زیادی از گونه‌های خوش خوراک مانند کلوس از بین می‌روند.

مردانی مشارکت و تغییر معیشت بهره‌برداران، افزایش پوشش گیاهی و بالابردن توان اقتصادی بهره‌برداران را از اهداف طرح‌های کشت گیاهان دارویی دانست و گفت: این اهداف باعث حفاظت آب و خاک منطقه نیز می‌شوند.

رییس امور فنی مرتع و آبخیزداری استان هدف‌گذاری کشت گیاهان دارویی در استان را دو هزار هکتار اعلام کرد و گفت: خوشبختانه با استفاده از توان شرکت‌های فراگیر منابع طبیعی، این میزان هدف‌گذاری به طور کامل محقق شده است.

وی در ادامه افزود: از مساحت مذکور، ۹۳۶ هکتار توسط اداره مرتع شهرستان شهرکرد و مابقی با هماهنگی و همکاری اداره فنی مرتع دیگر واحدها هدف‌گذاری شد.

مردانی اظهار کرد: ۵۲۲ هزار هکتار طرح مرتع‌داری در استان تهیه شد که از این میزان ۲۵ هزار هکتار واگذار و مابقی نیز مصوب و در حال واگذاری هستند.

لینک کوتاه : http://eilnews.ir/?p=924
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما